Migranti

Nová vlna migrantů! Cestu do Evropy plánují miliony uprchlíků

Nová vlna migrantů! Cestu do Evropy plánují miliony uprchlíků
Zdroj: Profimedia

Italská námořní hlídka zachránila o víkendu 2850 migrantů. Počet příchozích uprchlíků stoupá, zvyšuje se také počet obětí, které plavbu do Evropy nepřežijí. Letos má být nápor příchozích běženců rekordní. Už nyní se na cestu připravuje 7 milionů lidí.

Počet uprchlíků, kteří se chtějí dostat do Evropy, stále stoupá. Podle deníku Daily Mail je téměř sedm milionů migrantů už na cestě. Dva a půl milionu z nich jsou už v severní Africe a čekají na blížící se převoz do Evropy. Milion lidí vyčkává na cestu v Libyi. Další milion utečenců se shromažďuje v Egyptě, kde bude podle odborníků zahájena další migrační vlna.

V Turecku stále zůstávají více než tři miliony migrantů, které přislíbil udržet ve své zemi Erdogan. Kancléřka Angela Merkelová údajně plánuje vyjednat podobnou dohodu se Severní Afrikou.

Počet migrantů na středomořských trasách je už o dvanáct procent vyšší, než ve stejném období loňského roku. Nejvíce lidí, kteří se do Evropy snaží dostat, pochází ze Sýrie - téměř tři miliony, včetně více než milionu dětí. Další lidé jsou například z Afghánistánu, Iráku, Nigérie, Bangladéše, Guiney, Pobřeží Slonoviny a Gambie.

Uprchlíci z Bangladéše

Bangladéšanů je mezi běženci plavícími se přes Středozemní moře čím dál více. "Na konci letošního února představovali Bangladéšané zaregistrovaní v italských přístavech čtvrtou nejčastější národnost. Na konci dubna už byli druzí," prohlásil před dvěma měsíci koordinátor Mezinárodní organizace pro migraci Federico Soda. Tyto údaje zveřejnila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).


Uprchlíci z Bangladéše tvoří asi deset procent všech migrantů, kteří letos míří přes moře do Evropy. Utíkají, protože je v zemi vysoká nezaměstnanost. Cítí se také ohroženi stoupající hladinou moře a korupcí v zemi. Za cestu do Libye jsou ochotni zaplatit tisíce dolarů, i když je výsledek nejistý.

 


 

Tragický víkend

Víkend byl pro záchranáře v Itálii velmi náročný. Během soboty zachránili z různých plavidel okolo 1650 migrantů. V neděli objevili na moři okolo 1200 lidí. Plavbu do Evropy nepřežilo 8 lidí, jejich těla našli pobřežní strážci v lodích. Dalších 52 běženců je nezvěstných.

Počet lidí, které nepřežijí cestu přes Středozemní moře, postupně stoupá. "Přibližně více než 1770 v roce 2017 zemřelo, nebo se pohřešuje. A to je jen začátek letní plavební sezóny. Další podle předpokladů zemřeli na Sahaře před tím, než dorazili do Libye," uvedl Vincent Cochetel, zástupce UNHCR (Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky).

Itálie, kde je nyní v uprchlických zařízeních kolem 180 tisíc migrantů, očekává pro letošek další rekord v přílivu uprchlíků z Afriky. Už loni jich přitom bylo 181 tisíc, oproti 170 tisícům v roce 2015.


Cochetel podle zpravodajského webu RT.com tvrdí, že snaha zachraňovat uprchlíky se musí posílit mezinárodně. "Jen Itálie to sama nevyřeší," vysvětluje. "Itálie nemá dostatečné prostředky, aby příval migrantů sama zvládla," dodal.

Řešení úmrtnosti

Řešením vysoké úmrtnosti by podle Cochetela měla být nová snaha migrantům a uprchlíkům pomáhat. "Pomoc se musí zařídit v zemích, ve kterých se ocitnou, než dojdou do Libye," vysvětlil. Navrhuje také vybudování "alternativních a bezpečných cest" pro uprchlíky, aby se nevydávali po tak "nebezpečných trasách".


UNHCR usiluje o to, aby uprchlíci, kteří potřebují mezinárodní ochranu, dostali dostatečnou pomoc. Ta by měla zahrnovat následující: Přemístění do vhodné země, finanční podporu pro vzdělání, peníze pro život a setkání s rodinou.

has, TN.cz

K tématu Migranti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz