Domácí

Samosběry třešní jsou tu, natrhat si vlastní silou se vyplatí

Pokud máte rádi třesně, tak jistě víte, že právě teď začíná jejich sezóna, ale i to, že se jich letos kvůli jarním mrazům urodilo velmi málo. Podle některých pěstitelů je jich asi o 70 procent méně než loni, proto jsou letos dražší. A tak se vyplatí, když si třešně natrháte sami, samosběry totiž provozují i sadaři.

Sezóna třešní je tady. Ne každý si je ale může natrhat na zahradě. Nabízí se proto ještě jedno řešení, kterým jsou takzvané samosběry. "Funguje na poctivosti zákazníků, nahlásí se předem smskou, přijedou si do sadu, načešou si třešně a pošlou peníze na účet převodem," vysvětlil provozovatel samosběru Jan Matoušek.

Dříve lidé chodili na třešně třeba do aleje za vesnici, dnes za ně utrácí nemalé peníze v obchodech. Samosběry je nabízí levněji, vyjdou na 30 korun za kilogram. V supermarketech ceny letos mírně vzrostly.

"Výkupní ceny se zhruba pohybují asi od 50 až 70 korun za třešně, loni to bylo obdobný zhruba, tam to bylo tak o deset korun míň," uvedl pěstitel třešní Petr Kareš.

Třešně dozrávají zhruba na přelomu května a června a ideální čas pro jejich trhání je podle pěstitelů právě okolo třetího červnového týdne. Třešně jsou zdravé, je v nich třeba velký obsah jódu. V přiměřeném množství je dokonce mohou i diabetici.

Související obsah

Častou otázkou je, jestli po konzumaci třešní pít, nebo ne. Obecně je ovoce s peckami náchylné k rychlému kvašení po styku s vodou. Proto se doporučuje raději s pitím chvíli počkat.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz