Počasí

Snášíte špatně tropická vedra? 6 tipů jak přežít letní hic

Extrémní teploty zasáhly celé Česko. Někdo vedro miluje, někomu stačí pár minut a má "dost". Pro všechny ale platí tyto tipy, jak se v těchto dnech spolehlivě osvěžit a čemu se raději vyhnout.

V extrémních vedrech trpí nejen kardiaci, ale potíže mohou postihnout téměř každého. V horkých dnech lékaři doporučují nepřetěžovat organismus a chovat se přiměřeně podle své fyzické kondice.

1. Hodně pijte!

Všichni to jistě známe, ale i přesto pravidelný pitný režim ještě stále mnoho lidí nedodržuje. Normálně bychom měli vypít 1,5 až 2 litry vody denně.

Ve vedrech reaguje naše tělo rozšířením cév a pocením, což vede k mnohem většímu úbytku vody. Proto je třeba tekutinu v těle neustále doplňovat. Příjem tekutin by měl tedy být až kolem 3 litrů za den!  Pozor! Ideální je pít pouze obyčejnou neperlivou vodu. Sladké limonády žízeň neuhasí nebo jen na malou chvíli a obsahují přehnané množství cukrů!

2. Nejezte těžká jídla!

Kdo by nemiloval svíčkovou se šesti! Ovšem v silně teplých dnech našemu organismu takové jídlo bohužel rozhodně neprospívá, spíše naopak. Našemu tělu dává větší práci takové jídlo strávit a ztrácí tak mnohem více energie. Odborníci na výživu doporučují lehké zeleninové a ovocné saláty (pozor vhodná není ani majonéza jako dressing), případně jiná lehce stravitelná jídla.

Související obsah

3. Nepijte velké množství alkoholu

Právě v období letních oslav a grilovaček je abstinování pro mnoho lidí skoro nepředstavitelné. Pokud se zrovna chystáte na oslavu či zahradní party, máme pro vás tip.

Je možné dát si víno nebo pivo. Lékaři však doporučují, učinit tak v menším množství a doplňovat přísun tekutiny souběžně dalším nealkoholickým nápojem, nejlépe vodou! 

 

 4. Cvičte jen přiměřeně

Tělo by nemělo být v teplých dnech přetěžováno, a to souvisí také se sportem. Profesionální sportovci jsou na větší zátěž zvyklí a tudíž snáší lépe i extrémní vedra. Přesto odborníci radí, aby v horkých dnech nepřetěžovali své tělo a nesnažili se posouvat hranice své kondice.

Zdravý, ale netrénovaný člověk má při pohybu v horku větší potíže. Pro tělo jsou vedra obrovskou zátěží, a je tak potřeba se velice šetřit. Pokud tedy chcete začít běhat nebo sportovat právě v těchto teplotách, doporučuje se začít velmi pozvolna a nepřetěžovat se. Pokud chcete jít běhat, je to lepší brzy ráno nebo později večer, kdy už jsou teploty nižší.

Související obsah

5. Nepijte kofeinové nápoje

Ani káva v těchto vedrech není nejlepší volbou. Obzvláště kardiaci by se jí měli rozhodně vyvarovat.

6. Nezapomeňte na domácí zvířata

Horké dny jsou náročné i pro hospodářská zvířata a domácí mazlíčky. Státní veterinární správa vydala seznam doporučení, která by měli chovatelé dodržovat. Důležitý je dostatek vody. Při cestování s pejsky nebo kočkami je zase potřeba zvířatům dopřát pravidelné zastávky a zastínit přepravní box. "V případě přehřátí zajistit dostatečný přísun vody a vyhledat pomoc veterináře," dodává Petr Vorlíček ze Státní veterinární správy.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Desetiletý chlapec vymyslel, jak nadobro zabránit úmrtí dětí v rozpáleném autě! Tohle je dokonalé

VELKÝ PROBLÉM: Nemůžete v létě usnout, protože je vám horko? Máme skvělé řešení!

ten, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz