Převaděči

Převaděči nechali udusit 71 běženců, hrozí jim i doživotí

V Maďarsku odstartoval soud s jedenácti převaděči, kteří v srpnu v roce 2015 nechali v dodávce udusit 71 běženců. Vůz našli policisté na rakouské dálnici pár kilometrů od maďarských hranic. Čtyřem obžalovaným hrozí až doživotní trest.

V soudní síni v maďarském městě Kečkemét začíná ostře sledovaný proces. Na lavici obžalovaných usedá devět Bulharů, Afghánec a Libanonec, kteří mají mít na svědomí životy 71 běženců.

Tragédie před dvěma roky šokovala svět. V odstaveném chladírenském voze mezi městy Parndorf a Neusiedl am See našla rakouská policie těla 59 mužů, osmi žen a čtyř dětí převážně z Iráku, Sýrie a Afghánistánu.


Nejmladší holčičce nebyly ani dva roky. Ve skříni náklaďáku se běženci tísnili bez jídla, vody a přísunu vzduchu. Ten jim podle zprávy vyšetřovatelů začal docházet už po půl hodině jízdy.

Související obsah

O tom, že dveře nejdou zevnitř otevřít a že do náklaďáku neproudí vzduch, obžalovaní věděli. Lídr převaděčské skupiny - třicetiletý Afghánec Samsúr L. - přesto údajně nařídil řidiči vozu, aby ignoroval stupňující se křik a s dusícími se uprchlíky nezastavoval. Při příchodu do soudní síně se smál.

Obžalovaní jsou členy zločineckého gangu, který do západní Evropy během uprchlické krize ilegálně převedl na 1200 migrantů. Čtyřem zadrženým pašerákům hrozí za vraždu až doživotní trest. Zbývajícím sedmi pak až 20 let vězení.

pez, Petra Matýsková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz