Olbram Zoubek

Desítky lidí se přišly rozloučit s Olbramem Zoubkem (†91)

Desítky lidí se dnes přišly naposledy rozloučit se sochařem Olbramem Zoubkem (+91). Obřadní síň strašnického krematoria se zaplnila do posledního místa.

Uctít památku přišel ministr kultury Daniel Herman, sochař Kurt Gebauer, starosta Litomyšle, s níž byl Zoubek dlouhá léta spjat, Radomil Kašpar nebo třeba herec a režisér Jan Kačer, který přečetl úryvek z báje o Odysseovi.

Zoubkova socha Ifigenie, dcery mykénského krále Agamemnona, stála i dnes v obřadní síni. Sochař si před smrtí přál, aby ho právě ona "převedla na druhý břeh".

Typické sochy Olbrama Zoubka jsou známé z mnoha umístění ve veřejných prostorech. Postavy nikdy nesedí. K dílům, kterých si sám nejvíce považoval, patří jeho posmrtná maska Jana Palacha a památník obětem komunismu na pražském Újezdě.

Zoubek se narodil v 21. dubna 1926 v Praze na Žižkově, kde strávil celé dětství. Sochaření se začal věnovat od sexty. Za druhé světové války byl totálně nasazen a v květnu 1945 se aktivně zapojil do Pražského povstání.

Související obsah

V padesátých letech se začal věnovat restaurátorství. Jeho vlastní tvorba byla typická výraznou vertikalitou plastik, obdivoval antickou mytologii, kterou se nechal často inspirovat. Působil v řadě uměleckých spolků navzdory tlaku komunistického režimu. Na souhrnné výstavě v Jízdárně pražského hradu na jaře 2014 se podařilo shromáždit na 300 jeho exponátů.

V roce 1996 obdržel od prezidenta Václava Havla medaili za zásluhy 1. stupně. Zemřel ve čtvrtek 15. června ve věku 91 let.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz