Lodě

Už žádná nehoda na Orlíku. Lodě budou jezdit omezenou rychlostí

Už žádná nehoda na Orlíku. Lodě budou jezdit omezenou rychlostí
Zdroj: tn.cz/ facebook

Kvůli loňské nehodě na Orlíku, při níž zemřela 18letá Simona, se v Česku omezí rychlost plavidel. Na Slapech už několik úseků Státní plavební správa "osadila" značkami. Píše o tom deník MF Dnes.

Až donedávna se mohla plavidla na českých tocích a vodních plochách řídit neomezenou rychlostí už 25 metrů od břehu. Tomu je teď konec.

Úřady se podle deníku chystají rychlost lodí významně omezit. Zpomalení budou platit na přelidněných místech - na některých přehradách, ale také na některých místech Vltavy v Praze.

Na prvních dvou úsecích Slap u Nové Rabyně a u Martníku už stojí značky, které nakazují jízdu v tzv. výtlačném režimu. To znamená v rychlosti, kdy se nezvedá špička lodi - většinou pět až 10 kilometrů v hodině.

Omezení rychlosti bude Státní plavební správa testovat do poloviny září, pak vyhodnotí úspěšnost a případně zpomalení zakáže i na dalších místech.

Zároveň se letos rozšířily plochy určené pouze pro plavce, kam lodě nesmějí vplout. Ve spolupráci s policií pak bude plavební úřad plavidla a jejich "kapitány" více kontrolovat.

Tato nařízení se zavedla poté, co na orlické přehradě zemřela 18letá Simona. Do pramice, na níž se plavila spolu s partnerem, narazil mladík na skútru a dívku smetl do vody. Více čtěte zde.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz