Bakterie

V horkém počasí se snáze šíří nebezpečné bakterie! Co hrozí?

V horkém počasí se snáze šíří nebezpečné bakterie! Co hrozí?
Zdroj: Profimedia

Vysoké teploty jsou sice většině lidí příjemné, ale mohou šířit i bakterie salmonely a kampylobakterie, které nás ohrožují. Jak se proti nim chránit?

V létě si lidé užívají vysoké teploty. Opalování, koupání a grilování je na denním pořádku. Ale pozor, horké počasí přináší také rizika!  Právě při zpracovávání potravin ve vysokých teplotách by lidé měli dodržovat základní hygienická pravidla. Vysoké teploty sebou totiž nesou riziko šíření bakterií, a to především salmonely nebo kampylobakterie, které způsobují průjmová onemocnění.

Nárůst kampylobakterie je dokonce vyšší, než u salmonely. Podle údajů Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP) se zvýšil výskyt kampylobakterií na dvojnásobek. V Praze bylo v letošním roce zaznamenáno 208 případů ocemocnění salmonelou, u kampylobakterií bylo hlášeno 539 onemocnění, podle dat HSHMP.

Příznaky salmonely a kampylobakterií

Bakterie způsobují průjmová onemocnění, která mohou být doprovázena horečkami, bolestí hlavy, křečemi břicha nebo zvracením. Ohroženy jsou především malé děti a starší osoby náchylnější k dehydrataci.

"Pro ně jsou riziková nedostatečně propečená masa u kloubů či velkých kostí. Na těchto místech mikroby tuto nedostatečnou tepelnou úpravu přežijí a začnou se velmi rychle množit. Nejvíce rizikové jsou potom ty výrobky, které se konzumují dodatečně s prodlevou, kterou mikroby využijí ke svému namnožení na míru vyvolávající onemocnění," uvedla ředitelka protiepidemického odboru HSHMP Zdeňka Jágrová.

Prevence

Důležité je dodržovat základní hygienická pravidla při zpracovávání potravin, především masa a jeho ukládání, které se připravuje pod širým nebem. Při krájení již hotového výrobku je nutné použít prkýnko jiné, to samé se týká nožů a dalších pomůcek.

"Při zpracování masa je nutné myslet na to, že zejména drůbeží maso může být kontaminováno bakteriemi salmonely i kampylobakterií," upozorňuje ředitel HSHMP Jan Jarolímek. "Jejich mikroby se při nevhodné manipulaci mohou velmi rychle namnožit – v optimálních podmínkách se jejich počet znásobí každých dvacet minut," dodává ředitel Jan Jarolímek.

Související obsah

Potřeba je také vyvarovat se dehydratace, která se projevuje nízkým krevním tlakem, neklidem a suchým jazykem, a mít dostatečný příjem tekutin. Potraviny jako maso a vajíčka je potřeba tepelně upravovat, ideální teplota je 75 °C po dobu 5 minut. K přenosu mohou přispívat i hlodavci, a to jejich trusem nebo mouchy, které s trusem byly v kontaktu a bakterie na jídlo přenesly. Důležité je také si důkladně mýt ruce i nádobí.

Léčba

Při léčbě je nutné pít dostatečné množství tekutin, především minerálek obsahující ionty. Nařízena je také dieta, která zahrnuje pití černého čaje, konzumace suchého pečiva, rýže, zeleninových vývarů a dušené mrkve. Doporučuje se také konzumace probiotik, které obnovují střevní mikroflóru.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz