Cestujeme bezpečně

Má být v autě oranžová, nebo žlutá vesta? Tohle říká expert

Mnoho lidí se na dovolenou vydává vlastním autem. Pokud ale chcete dojet v pořádku, měli byste si před cestou zkontrolovat několik věcí. Co si ohlídat? Na to ve Snídani s Novou odpovídali odborníci.

"Před cestou byste si vždy měli zkontrolovat samotné vozidlo. Jestli máte v pořádku kapaliny, jestli je v pořádku po technické stránce, jestli máte správnou povinnou výbavu. I když máme Ženevskou úmluvu, která říká, že vozidlo má být vybaveno podle místa registrace, v dané zemi nemusí být povinná výbava psaná v povinné výbavě," radí Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

Diskuzi v poslední době vyvolává otázka, jakou barvu by měla mít reflexní vesta. Podle Vomáčky na tom ale nezáleží. "Je to jenom barva. Hodně se mluví o Rakousku, že musíte mít oranžovou vestu, ale není tomu tak. Vesty mají evropskou certifikaci, takže můžete mít klidně oranžovou, červenou nebo žlutozelenou," vysvětlil mluvčí ÚAMK. V některých zemích zase musíte mít ve vozidle alkoholtester. Většinou ho ale ani nekontrolují, například ve Francii.

Při cestě do Chorvatska byste se měli mít na pozoru především před radary. "Radary čekají na řidiče skoro každou druhou vesnici v Rakousku, ve Vídni je radarů snad 15, měří se také u každého dopravního omezení. Pokuty jsou zpravidla 50 - 100 euro. Z Rakouska chodí fotografie třeba i za telefonování, nepřipoutání se či u motorkářů za absenci helmy," popsal Vomáčka.

Související obsah

Pokud máte malé děti, jistě byste si měli zjistit, jaká platí pravidla pro upevnění dětských sedaček. V Chorvatsku, na Slovensku nebo v Německu nemůžete mít autosedačky u dětí od 3 do 12 let na předních sedadlech.

Jak vybrat správnou autosedačku, se podívejte ve videu: 

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz