Zlínský kraj

Pozor na tuto rostlinu na zahradě. Žena skončila na kapačkách

Pozor na tuto rostlinu na zahradě. Žena skončila na kapačkách
Zdroj: Facebook

Hodně drsné následky z práce na zahrádce má žena ze Zlínska. Okopávala skalku, na které jí roste i oblíbená skalnička pryšec. Její mléko je ale toxické a může způsobit nepříjemné popáleniny. Ženu mléko potřísnilo na rukou, s těžkou alergickou reakcí skončila na kapačkách v nemocnici.

Žena vyfotografovala rostlinu i svou ruku napojenou na kapačce v nemocnici. „Varuju všechny přátele, kteří mají tuhle krasavici ve skalce či záhoně. Je to pryšec, teče z něj bílé mléko, prudce jedovaté! Ja ji včera večer ostřihávala a teď ležím ve špitále na kapačkách a čekám na výsledky! Vstoupila do mě skrz kůži a reakce šílené! Pozor na děti a pejsky,“ napsala na sociální síti zahrádkářka ze Zlínska.

Pryšce jsou oblíbené pokojové i zahradní rostliny. Produkují ale jedovatou mléčnou mízu, která při poranění rostliny vyteče ven, aby zacelila ránu. Při kontaktu s kůži je ale prudce toxická. Podle druhu je míra dráždivosti 10tisíckrát až 100tisíckrát silnější než kapsaicin obsažený v chilli.

Především při kontaktu se sliznicemi, očima nebo ústy může během pár minut vyvolat silný zánět a je nutné vyhledat lékaře. „Tato tekutina je velmi agresívní a po potřísnění může způsobit poleptání pokožky. Manipulujte s touto rostlinou vždy v rukavicích! Pokud dojde k potřísnění pokožky, postižené místo rychle opláchněte vodou,“ varuje kožní ambulance v Kutné Hoře.

Související obsah

Při poleptání se dostavuje zduření sliznic, výtokem z nosu či očí, který je vodnatý a později i hlenovitý. Dále se projevuje malátností, bolestí hlavy, otokem úst. V případě požití se jed vstřebává trávicím traktem do těla a způsobuje zvracení, koliky, průjem, křeče a svalový třes a změny pulsu.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Chtěl ušetřit, koupil rostlinnou viagru a skončil v nemocnici!

Lékař si myslel, že bolest v krku vyléčí ústní voda. Dívka ho bohužel poslechla a už navždy bude litovat!
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz