Domácí

Dobrá zpráva pro houbaře: Rostou! Sezóna hub je tady

Dobrá zpráva pro houbaře: Rostou! Sezóna hub je tady
Zdroj: Profimedia

Přichází dobrá zpráva pro všechny houbaře. Konečně rostou! Vypadá to, že sezóna hub se opravdu rozjíždí po celé republice. Třeba na Svitavsku chodí houbaři s košíky plnými zdravých hřibů.

Začalo to lesní procházkou a pro Libora Lidmilu a jeho zetě to skončilo bolestí v zádech po mnohahodinovém čistění hub. Donesli přes dvě stě hřibů, na místě si je vyfotili, ale kde je našli, to říct nechtějí.

Krájeli i nakládali. Smaženice už voní, ale ta hlavní pochoutka, která se v rodině jedla už před padesáti lety, je ukrytá v troubě. "Jsou to houby na plátky s bramborama, s cibulí, s paprikou červenou i žlutou a zalitý smetanou," popsal rodinný recept Libor Lidmila.

Houby chceme vlastní, a tak vyrážíme do lesa na Hradecko. Vyrazili jsme s Antonínem Sekyrou, který pamatuje, že za jeden den nasbíral i čtyři bedny. Dnes je to horší, podle něj ještě nepršelo dost.

"To je jen na to, dát to do sušárny a usušit to, aby měl člověk pár na zimu," vysvětlil Sekyra. To děti z letního tábora nás zahanbily. V rukou držely zdravé smrkové hřiby. Během uplynulých dvou let bylo takové sucho, že podle znalců decimovalo i podhoubí. Letos má ale sezóna dobře našlápnuto a roste už skoro všechno.

Související obsah

"Holubinka namodralá, doutnáková, mandlová, nazelenalá. Roste celá řada žampionů. Muchomůrka růžovka, naše nejlepší nejchutnější houba," vypočítává úlovky Libor Tmej z Mykologické poradny Choceň.

Naopak nejméně se kvůli suchu daří houbám v okolí Hodonína. Houbaři tu ještě dlouho smaženici večeřet nebudou.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz