Africký mor

Africký mor se nedaří zastavit! Prasata umírají, možná je budou lovit

Od prvního nálezu mrtvého divočáka uběhly tři týdny a hasiči ze Zlína opět museli vyjet k dalšímu uhynulému praseti. Africký mor se potvrdil už u 25 divočáků, nákazu na Zlínsku se nedaří zastavit.

Nález dalšího, v pořadí už 45. uhynulého divočáka, ohlásili pracovníci veterinární správy z lesíka u Lužkovic nedaleko Zlína.

Mršina ležela v oblasti předchozích nálezů - i v tomto případě ve špatně přístupném terénu. Proto k jejímu vytažení byli povolaní hasiči ve speciálních oblecích.

Mrtvolu bachyně naložili do pytle a pomocí navijáku vytáhli ze svahu. Následně celé místo nálezu včetně okolí dezinfikovali. A očista neminula ani boty kameramana TV Nova, který celou akci natáčel. Nákazu by mohl šířit dál i on.

Vzorky tkání, které veterináři odebrali, určí, jestli prase zemřelo na africký mor. Jeho virus se na Zlínsku rozšiřuje dál, k dnešnímu dni bylo potvrzeno 25 infikovaných zvířat. Proto vláda rozhodla o razantnějším boji proti této smrtelné nemoci, která je nebezpečná i pro jateční prasata.

"Bylo ustaveno celostátní krizové centrum, které v tuto chvíli připravuje konkrétní opatření a kroky k tomu, aby se tato nákaza dále nerozšiřovala," sdělil premiér Bohuslav Sobotka. Jedním z opatření může už brzy být opětovné povolení odlovu černé zvěře. Rozhodnutí by mělo padnout v nejbližších dnech.

Přestože od nálezu prvního uhynulého infikovaného divočáka uplynuly přesně tři týdny, ohnisko nákazy se do dnešního dne nepodařilo určit.

Zdeněk Čík/ lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz