Africký mor

Africký prasečí mor děsí Česko. Někdo ho mohl rozšířit schválně!

Africký prasečí mor děsí Česko. Někdo ho mohl rozšířit schválně!
Zdroj: Thinkstockphotos

V okolí Zlína už řadu dní jako černá ruka řádí africký mor prasat. Zákeřná nemoc kosí zatím divoká prasata, veterináři se všemi silami snaží zamezit tomu, aby se mor dostal do vepřínů. Jak se ale smrtící nemoc do ČR vlastně dostala?

Výskyt afrického moru prasat na Zlínsku je i pro odborníky záhadou. Nejbližší ložiska nemoci jsou totiž od českých hranic vzdálená stovky kilometrů.


"Nejbližší ložisko je na Ukrajině, to je ovšem od místa nákazy vzdálené asi 400 kilometrů, druhá nejbližší oblast výskytu je v Polsku, což je ještě o sto kilometrů dál," vypočítává mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

To, že by se mor na jižní Moravu dostal přirozenou cestou, tedy přenosem nákazy z nakaženého prasete na zdravé, je tak v podstatě vyloučené.


Africký prasečí mor se totiž přirozenou cestou šíří přibližně rychlostí třicet kilometrů za rok, což rozhodně nevysvětluje mnohasetkilometrový skok z jiných států.Nemoc se tak do Česka mohla dostat například z dovezeného masa nakažených zvířat nebo výrobků z nich, či třeba z loveckých trofejí.


"Krajská veterinární správa také podala trestní oznámení na neznámého pachatele, protože je možné, že nebezpečnou nemoc někdo do Česka zavlekl," uvažuje Majer.


Zkušený myslivec, kterého oslovila redakce TN.cz, dokonce nadhodil i možnost, že prasečí mor na Zlínsku někdo rozšířil úmyslně. 

Mapa výskytu prasečího moru v ČR

Zdroj: Státní veterinární správa ČR

"Mohl by to být třeba nějaký zemědělec, kterému divoká prasata dlouhodobě žerou úrodu na poli a pak mu po tom poli ještě dupou myslivci," domnívá se nimrod, jehož jméno redakce zná.


"Nemůžeme vyloučit abni možnost, že africký mor do ČR někdo zavlekl úmyslně," připouští i tento scénář mluvčí veterinární správy.

Související obsah

Africký prasečí mor je nebezpečný především proto,, že se šíří velmi rychle, virus je velmi odolný, neexistuje proti němu vakcína a úmrtnost nakažených prasat (divokých či domácích) se blíží sto procentům.


Jedinou dobrou zprávou tak zůstává, že se africký prasečí mor nepřenáší na člověka.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz