Spálení

Spálení, akné, štípnutí hmyzu: Jak si v létě ulevit? BABSKÉ RADY

V létě dostává vaše pokožka pořádně zabrat, ať už od sluníčka nebo třeba chlóru v bazénu. Je proto důležité o ni správně pečovat. Takový obyčejný tvaroh slouží nejen jako velmi výživná pleťová maska, ale i jako první pomoc při štípnutí hmyzem nebo spáleninách.

Slunce v létě může být příjemné, ale i zničující. Když to s pobytem venku přeženete a navíc pokožku dostatečně neochráníte opalovacím krémem, mohou vám naskákat rudé fleky, v horším případě se spálíte. Je proto dobré vědět, jak se v takové situaci zachovat.

Jako první pomoc můžete využít ingredience, které obvykle máte doma - třeba bílý jogurt, zakysanou smetanu, med, tvaroh nebo cibuli. "Cibule je velice hojivá na všechno," upozornila kosmetička Vlasta Libotovská. Použít ji můžete i v případě, že máte alergii na slunce nebo na štípance. Po použití je dobré pokrýt místo něčím chladivým - tvarohem, nebo zakysanou smetanou a nechat vše působit alespoň 15 až 20 minut.

"Když jogurt nebo tvaroh jíte, tak ta mléčná kvasinka v těle moc nepomáhá. Zvenku ale dezinfikuje," vysvětlila hlavní výhody Libotovská s tím, že i proto je možné všechny výše zmíněné tipy použít třeba na štípance od hmyzu.

Související obsah

Velice hojivý je i jitrocel nebo med, který má v sobě hodně vitaminů a aminokyselin. A pokud se ničeho neštítíte, můžete zkusit i jednu poněkud kontroverznější metodu - moč. "Vždycky to babičky dělaly, když nikde nic neměly, byly někde na poli a prý to fungovalo," řekla Libotovská.

Ochrana pokožky

Protože pokožka dostává v létě opravdu zabrat, myslete i na její preventivní ochranu. Využijte hydratační masáž, pijte dostatek vody, dělejte si obklady a dobře působí i chlad. Můžete proto zkusit přikládat na kůži kostku ledu. Vynikající jsou i koupele - když si při koupání do vany přilijete zhruba dva litry mléka, vaše pokožka změkne a bude hydratovaná.

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz