Džerba

Čech našel při potápění na Džerbě poklad! Nádobu z punských válek

Čech našel při potápění na Džerbě poklad! Nádobu z punských válek

Turista z České republiky objevil v moři u Džerbi velmi vzácnou nádobu - zachovalou kadidelnici z období punských válek. Nádoba je v dobrém stavu.

Radek Šír se 9. července potápěl na tuniské Džerbě. Unikátní nález se mu podařilo najít pouhých sto metrů od břehu. Hned předpokládal, že se jedná o archeologický nález a proto se rozhodl, že kontaktuje odborníky.

Mladík informoval ředitele hotelu, který zavolal národní námořní gardu v Homt Souku. Tým se ihned vydal na místo a nádobu z třímetrové hloubky vylovil. Archeolog rychle potvrdil, že se jedná o zachovalou kadidelnici z punských válek, tedy z období 264–146 před našim letopočtem.

 

Související obsah

Nádoba je původem ze Sicílie, odkud se dostala do Kartága a používala se k rituálům uctívání a ochraně plodin a úrody. Podle archeologa byla nádoba pravděpodobně nákladem lodi, která ztroskotala.

Je tedy možné, že se v místě nachází a další vzácný nález. Brzy začnou místo zkoumat archeologové. S prázdnou nezůstal ani poctivý nálezce - dostal další dovolenou na Džerbě.

has, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz