Komár

Pot, geny i pivo. Překvapí vás, co všechno k vám táhne komáry

Pot, geny i pivo. Překvapí vás, co všechno k vám táhne komáry
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Léto je sezóna dovolených, slunění a opalování. Jenže je to bohužel doba, kdy se nadmíru dobře daří otravnému hmyzu. Třeba komárům. Ty k vám mohou přitahovat i věci, u kterých byste to opravdu nečekali.

Dobrou zprávou je, že řadu faktorů, které k vám krev sající hmyz táhnou, můžete ovlivnit. A díky tomu si třeba komáři raději sednou na někoho jiného.


Vědecké studie identifikovaly několik proměnných, které ovlivní, jestli si komár pro napití vybere vás nebo raději jinou oběť. Samozřejmě také záleží na tom, ve které části světa žijete, různé ddruhy komárů se totiž chovají odlišně, píše portál iflscience.com.


Související obsah

Hmyz navíc přenáší řadu chorob, například malárii, ziku, žlutou horečku nebo horečku dengue. A proto je odpuzení komárů a výběr jiné "potravy" žádoucí a zdraví prospěšné.

1, Oxid uhličitý

Studie ukazují, že komáry to více táhne k lidem, kteří vydechují více oxidu uhličitého. To se týká mohutnějších lidí nebo těhotných žen.

2, Cvičení

Cvičení sice prospívá zdraví, ale při vyšší svalové námaze vzniká kyselina mléčná, která komáry láká.

3, Pití piva


Jedna malá studie ukázala, že lidé, kteří si dají pivo, jsou častěji poštípaní komáry než jejich střízliví kamarádi.

4, Krevní skupiny


Lidé, kteří mají krevní skupinu nula, z nějakého důvodu přitahují komáry víc než lidé s jinými krevními skupinami. Krevní skupina nula je přitom velmi rozšířená, v Evropě ji mají přibližně čtyři lidé z deseti.

5, Ty správné geny


Experti zjistili, že některé geny působí na komáry jako magnet. A lidé, kteří jimi disponují, také hůře komáří štípnutí snášejí.

6, Bakterie na kůži


Vědci také zjistili, že lidé, kteří mají na kůži větší množství různých bakterií, naopak komáry odpuzují. Takže celý den v přírodě bez mytí může být i prospěšný.

7, Záhady lidského těla


Velkou záhadou jsou látky, které produkuje naše tělo. Vědci zjistili, že někteří lidé vyrábějí látky, které komáry vábí, zatímco jiná část populace naopak tvoří jakési přirozené repelenty. Jak přesně tento mechanismus funguje, ale zatím není jasné.

8, Nebezpečí pro těhotné


Studie prokázala, že komáři přenášející malárii usednou dvakrát častěji na těhotnou ženu než na jiné lidi.

9, Ženská smůla


Výzkumy také prokázaly, že komáři častěji kousají ženy a navíc mají pohryzané ženy větší a svědivější kousance než muži.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz