Zahraničí

Uvnitř reaktoru: Robot zkoumá následky katastrofy ve Fukušimě

Uvnitř reaktoru: Robot zkoumá následky katastrofy ve Fukušimě
Zdroj: Profimedia

Hluboko uvnitř zničeného reaktoru jaderné elektrárny objevil malý robot usazeniny nukleárního paliva, které do vody uniklo při strašlivé nehodě v březnu 2011, kdy se Japonskem po zemětřesení prohnala ohromná vlna tsunami. Jedná se o klíčový objev pro určení dalšího postupu k odstraňování následků katastrofy.

Dálkově ovládaný robot několik dní v kuse zkoumal vnitřek zničeného reaktoru nukleární elektrárny Fukušima 1. Zpátky do řídícího střediska se vrátily záběry masivních zásobníků roztaveného paliva na spodní části reaktoru, která podpírá jádro reaktoru, uvádí portál CNN.

Zjištění je podle společnosti TEPCO, která elektrárnu provozovala, klíčové pro vytvoření dalšího postupu při čištění zničeného reaktoru. Pod reaktor vyslala společnost malého robota skrz trubku, která normálně slouží k tomu, aby se zabránilo úniku radioaktivního plynu z reaktoru.

Robot byl navržen tak, aby fungoval ve vysoce radioaktivním prostředí, navíc musí být vodotěsný, protože reaktor zaplnila při nehodě voda. Dovnitř se musel dostat trubkou, která má v průměru jen 14 centimetrů, uvádí CNN.

Strašlivá katastrofa se stala v březnu roku 2011, kdy Japonsko zasáhlo extrémně silné zemětřesení. To samo o sobě podle vyšetřování nezpůsobilo selhání reaktorů, nicméně vyvolalo ohromnou vlnu tsunami. Ta zatopila reaktory a zničila záložní generátory, čerpadla mořské vody, vedení a zdroje napájení. Kvůli ztrátě energie nebylo možné reaktory dál chladit.

Související obsah

Postupně došlo k obnažení paliva a v reaktoru vznikal vodík, který byl následně příčinou tří mohutných explozí. Tyto exploze zásadně přispěly k úniku a rozptýlení štěpných produktů do okolí.
 

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz