Chlapec

Boj o Charlieho život sledoval celý svět. Teď rodiče jeho léčbu vzdali

Boj o Charlieho život sledoval celý svět. Teď rodiče jeho léčbu vzdali
Zdroj: ČTK / profimedia

Příběh nemocného Charlieho sledoval celý svět. Jeho rodiče se soudili s nemocnicí, jejíž lékaři doporučili chlapce odpojit od přístrojů. Matka s otcem chtěli dítě převézt k americkému lékaři, který by na něm vyzkoušel experimentální léčbu. Nakonec ale boj se soudy vzdali.

Jedenáctiměsíční Charlie Gard trpí nevyléčitelným syndromem mitochondriálního vyčerpání. Ten vede k poškození mozku a postupnému otupení svalstva. Lékaři proto doporučili zesláblého chlapce odpojit od přístrojů, které ho udržují naživu.

Jejich rozhodnutí se nelíbilo rodičům, kteří chtěli vyzkoušet ještě další léčbu, a tak se s klinikou soudili. Nejvyšší soud ale rozhodl ve prospěch lékařů a podle verdiktu nadřadil zájmy chlapce nad těmi jeho rodičů. I přesto nemocnice nakonec uvedla, že Charlieho z přístrojů neodpojí, dokud nevyzkouší alternativní léčbu.

V táhlém soudním sporu se Charlieho rodičů zastal i americký prezident Donald Trump nebo papež František. V pondělí se ale rodina rozhodla právní boj o syna ukončit a přistoupila na návrh lékařů.

"Máma a táta tě moc milují, Charlie, vždy jsme tě milovali a vždy budeme. Je nám tak líto, že jsme tě nemohli zachránit. Hezké sny, zlato. Spi sladce, náš krásný malý chlapče," uvedla Charlieho matka Connie Yatesová.

Související obsah

Pro odpojení syna z přístrojů se rodina rozhodla poté, co lékařské testy ukázaly, že chlapcovo tělo i mozek vykazují nezvratná poškození. Ze zhoršení jeho stavu viní lékaře, kteří podle nich nebyli ochotní vyzkoušet další postupy.

"Charlie měl šanci, že se jeho stav zlepší a bude z něj normální kluk. Teď je pro něj ale bohužel pozdě. My se chystáme strávit s ním poslední drahocenné chvíle, bohužel se nedožije svých prvních narozenin," prohlásil Charlieho otec Chris Gard. Chlapec by jeden rok oslavil 4. srpna.

Podle rodičů mohl Charlie prožít plnohodnotný život, nebýt zdlouhavého soudního procesu, kdy ležel v nemocnici na pospas svému osudu bez jakékoliv léčby. Podle lékařů by ale experimentální léčba, kterou rodičům navrhla americká klinika, nezabrala.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz