Domácí

ANO stále s přehledem vede, do Sněmovny by šli i Piráti a Realisté

ANO stále s přehledem vede, do Sněmovny by šli i Piráti a Realisté
Zdroj: TV Nova

Situace před volbami se neustále mění, strany bojují o voliče a volební potenciál se neustále přelévá. Z aktuálního průzkumu vyplývá, že nejpreferovanější strany zůstávají v čele, u menších se ale rozdíly v krátkém čase projevují intenzivněji. Do Sněmovny by se na konci července dostalo celkem devět stran.

Podle průzkumu společnosti Sanep se jako nejpreferovanější strana stále jeví Hnutí ANO, kterou následuje ČSSD. Tyto strany se i přes to potýkají s velmi velkou skupinou váhajících voličů.

ČSSD má oproti ANO rozhodnutých voličů o polovinu méně. Jistotu křesel podle rozhodnutých voličů by měla také KSČM.

Je tedy zjevné, že právě váhající voliči rozhodnou o finální podobě Sněmovny, jejich volbu může ovlivnit předvolební souboj, který naplno vypukne počátkem září, uvádí Sanep.

Váhající voliči stále častěji začleňují do svého výběru stranu SPD pod vedením Tomia Okamury, strana by se podle průzkumu díky již rozhodnutým voličům dostala nad pětiprocentní hranici. Váhající voliči se přiklání často také k Realistům s Petrem Robejškem a k Pirátům pod vedením Ivana Bartoše.

Zdroj: SANEP

"Jakkoli je nutné zdůraznit, že volební potenciál nelze zaměňovat s volebním modelem, je zřejmé, že voliči SPD zahrnují Realisty a Piráty spolu s parlamentními stranami do svých úvah o možné podpoře. Voliči tedy hledají alternativy a je možné, že celkový obraz domácí politické scény povede k tomu, aby tyto alternativy vnímali jako primární volbu," uvádí tisková zpráva společnosti Sanep.

Související obsah

Ze stávajících stran se ukazuje zájem o podporu ODS, která by i s aktuálním počtem rozhodnutých voličů měla jistotu získání sněmovnách křesel. Průzkum také ukazuje na to, že koalice KDU-ČSL a STAN by byla velmi riskantní.

Souboj o voliče čeká i TOP 09, jejichž osud by byl aktuálně v rukou váhajících voličů.
 

klma, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz