Bunkr

Student rozřízl řopík, majitel teď musí dokázat, že jde o umění!

Případ rozříznutého bunkru z dob první republiky stále budí emoce. Vyřádil se na něm další umělec, který ho pomaloval v barvách české vlajky. Stavební úřad teď nařídil část zničeného opevnění odstranit. To ale majitel odmítá a snaží se dokázat, že jde o umělecké dílo.

Už potřetí během tří měsíců změnil bunkr u Vratěnína svoji fasádu. Nejdřív ho rozřízl student, který tvrdil, že tím vytvořil umělecké dílo. Následně jeho odpůrci na zničený bunkr nasprejovali svůj nesouhlas. "Ten kluk si udělal diplom na pošpinění památky," tvrdil odpůrce projektu Matouš Bulíř.

A do třetice změnilo betonové opevnění barvu. Další odpůrci ničení řopíků přijeli se štětci, aby na rozříznutou plochu namalovali českou vlajku a nápis "Za vlast". Odpor vlastenců ale není jediný problém. Ukázalo se, že tento projekt, podporovaný brněnskou univerzitou, vznikl nezákonně.

Stavební úřad nařídil majiteli bunkru splnit hned tři podmínky. Musí ucpat otvory, které vznikly řezem tak, aby do bunkru nezatékalo. Autor přitom celý projekt řezu vymyslel tak, aby dovnitř mohlo pronikat světlo. Úřad pro jeho vysvětlení příliš pochopení nenašel.

Související obsah

Další dvě nařízení úřadu budou technicky a finančně velmi náročná. Majitel by měl obří kus betonu odvézt a ekologicky zlikvidovat.

Bunkr vlastní soukromý majitel, který studentovi udělil souhlas. Teď mu hrozí až dvěstětisícová pokuta a potvrdil, že se proti rozhodnutí stavebního úřadu bude bránit. "Státní úřad by měl jednat 'padni komu padni' a ne podle hysterického tlaku médií," sdělil majitel bunkru Jaroslav Zelinka.

Ten teď má úřadu doložit, že rozříznutím bunkru vzniklo umělecké dílo. Pokud se mu to podaří betonový kus, může zůstat na místě.

Josef Svoboda/epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz