Bunkr

Student rozřízl řopík, majitel teď musí dokázat, že jde o umění!

Případ rozříznutého bunkru z dob první republiky stále budí emoce. Vyřádil se na něm další umělec, který ho pomaloval v barvách české vlajky. Stavební úřad teď nařídil část zničeného opevnění odstranit. To ale majitel odmítá a snaží se dokázat, že jde o umělecké dílo.

Už potřetí během tří měsíců změnil bunkr u Vratěnína svoji fasádu. Nejdřív ho rozřízl student, který tvrdil, že tím vytvořil umělecké dílo. Následně jeho odpůrci na zničený bunkr nasprejovali svůj nesouhlas. "Ten kluk si udělal diplom na pošpinění památky," tvrdil odpůrce projektu Matouš Bulíř.

A do třetice změnilo betonové opevnění barvu. Další odpůrci ničení řopíků přijeli se štětci, aby na rozříznutou plochu namalovali českou vlajku a nápis "Za vlast". Odpor vlastenců ale není jediný problém. Ukázalo se, že tento projekt, podporovaný brněnskou univerzitou, vznikl nezákonně.

Stavební úřad nařídil majiteli bunkru splnit hned tři podmínky. Musí ucpat otvory, které vznikly řezem tak, aby do bunkru nezatékalo. Autor přitom celý projekt řezu vymyslel tak, aby dovnitř mohlo pronikat světlo. Úřad pro jeho vysvětlení příliš pochopení nenašel.

Související obsah

Další dvě nařízení úřadu budou technicky a finančně velmi náročná. Majitel by měl obří kus betonu odvézt a ekologicky zlikvidovat.

Bunkr vlastní soukromý majitel, který studentovi udělil souhlas. Teď mu hrozí až dvěstětisícová pokuta a potvrdil, že se proti rozhodnutí stavebního úřadu bude bránit. "Státní úřad by měl jednat 'padni komu padni' a ne podle hysterického tlaku médií," sdělil majitel bunkru Jaroslav Zelinka.

Ten teď má úřadu doložit, že rozříznutím bunkru vzniklo umělecké dílo. Pokud se mu to podaří betonový kus, může zůstat na místě.

Josef Svoboda/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Bunkr

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Krátká zpráva

Kvůli těžbě v dolu Turow zaplatí Poláci 500 tisíc eur denně

Polsko bude muset kvůli Turowu platit penále 500 tisíc eur denně. Soudní dvůr EU tak vyhověl české stížnosti. Hnědouhelný důl, který měla polská vláda podle EU dávno zavřít, stále funguje kousek od českých hranic. Polská strana nerespektovala předběžné rozhodnutí o přerušení těžby z května. Vyplývá to z tiskové zprávy soudu.

Píše se na Deník.cz