Nemoc

Poslední přání Charlieho rodičů: Nechte ho umřít doma, prosí soud!

Poslední přání Charlieho rodičů: Nechte ho umřít doma, prosí soud!
Zdroj: ČTK / profimedia

Rodiče smrtelně nemocného Charlieho prohráli boj o jeho život, teď s ním chtějí strávit poslední chvíle. Zároveň si přejí, aby chlapec mohl zemřít doma. Jenže to nebude tak jednoduché, o jeho propuštění z nemocnice musí rozhodnout soud.

Britové Connie Yatesová a Chris Gard bojovali o život svého syna několik měsíců. Soudili se s nemocnicí, jejíž lékaři doporučili malého Charlieho odpojit od přístrojů. Nakonec ale soudní bitvu vzdali - podle nejnovějších testů totiž byly chlapcovo tělo a mozek nevratně poškozeny.

Teď se ale rodiče museli k nejvyššímu soudu vrátit, aby požádali o povolení převézt chlapce z nemocnice domů. Chtějí s ním strávit necelý týden, než odpojí životní podporu, v soukromí. Connie a Chris uvedli, že je to jejich poslední přání. Soud rozhodne ve středu. Píše o tom portál Daily Mirror.

Právníci nemocnice ale upozorňují, že převoz Charlieho domů zřejmě nebude možný. Přístroje, na které je chlapec připojený, podle nich neprojdou dveřmi. Dům navíc není pro tak složitou péči o dítě vhodný. Nemocnice proto navrhla přesunout Charlieho do hospicu.

Související obsah

Příběh nemocného Charlieho sledoval celý svět. Jedenáctiměsíční chlapec trpí nevyléčitelným syndromem mitochondriálního vyčerpání. Ten vede k poškození mozku a postupnému otupení svalstva. Lékaři proto doporučili dítě odpojit od přístrojů, proti tomu se rodiče soudili.

Rodina totiž chtěla vyzkoušet ještě jinou léčbu, kterou jí nabízel americký lékař. S tím však nejvyšší soud nesouhlasil a podle verdiktu nadřadil zájmy chlapce (ukončit jeho utrpení) nad zájmy jeho příbuzných (nechat ho naživu stůj co stůj). Táhlý spor nakonec v pondělí skončil, rodiče ustoupili.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz