Povodňové stupně

Na severu Čech hrozily povodně, hladina Smědé stoupla 13krát

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek ráno vydal výstrahu před povodněmi. Ta se týkala především podhůří Jizerských hor, kde hodiny vydatně pršelo. Na říčce Smědé byl nejvyšší povodňový stupeň.

Smědá kulminovala v 8:10 na 265 centimetrech, pak začala hladina opět klesat. Po desáté hodině spadla Smědá na druhý povodňový stupeň, hladině se ale stále držela na více než desetinásobku hodnoty, kterou měla ve středu o půlnoci.
 

"V posledních hodinách se v severních Čechách vyskytuje trvalý déšť. V Jizerských horách spadlo 40 až 60 milimetrů za posledních 6 hodin. Hladina toku Smědá prudce vzrůstá, na profilu Předlánce očekáváme v nejbližší hodině krátkodobé překročení třetího stupně povodňové aktivity," uvedli meteorologové před sedmou hodinou ráno.

Prognóza se nakonec potvrdila ještě dříve - už v půl sedmé ráno byla hladina Smědé v Předláncích 244 cm vysoko, ještě před středeční půlnocí to přitom bylo centimetrů dvacet. Hladina řeky nadále stoupá, v 7:20 už byla na 262 centimetrech. Průtok se za stejnou dobu zvedl dokonce na více než třicetinásobek. 

Zvedá se hladina řek právě u vás? Pošlete fotky a videa na e-mail zpravy@nova.cz nebo se ozvěte na číslo 606 09 09 09. Děkujeme! 


Experti také doporučují lidem v oblastech zasažených deštěm, aby bedlivě sledovali situaci, případně i varovali sousedy, především ty ve vyšším věku.


Rozhodně také neuškodí přestěhovat cennosti, elektroniku a další věci ze sklepů nebo přízemí do vyšších pater. "Utěsnit otvory okolo oken, dveří, větrací a další otvory. Připravit se na náhlé vypnutí elektřiny a plynu. Odpojené elektrické spotřebiče přesunout na bezpečné místo," vypočítává ČHMÚ.


Související obsah


Ústav současně vydal i výstrahu před vytrvalým a vydatným deštěm. Ta se týká velké části Libereckého a Královéhradeckého kraje.

"Vzhledem k předchozímu nasycení půdy v severovýchodních Čechách očekáváme na menších tocích v Libereckém a Královéhradeckém kraji dosažení 1. a 2. stupně povodňové aktivity, jedná se zejména o toky Smědá, Lužická Nisa a Kamenice," uvádí ČHMÚ.

Podívejte se, jak se rozvodnila řeka Smědá v roce 2016

pez, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz