Zdravotnictví

Opravdu musíme vždy dobírat antibiotika? Lékaři se přou

Opravdu musíme vždy dobírat antibiotika? Lékaři se přou

Jestliže jste někdy trpěli vážnějším bakteriálním onemocněním, lékař vám zřejmě doporučil, abyste dobrali všechna antibiotika až do konce i přesto, že příznaky kompletně zmizí. Případné přeživší bakterie by totiž mohly způsobit návrat nemoci.

Nová lékařská studie ovšem říká, že je to celé jinak. Profesor lékařské fakulty Brownovy univerzity na Rhode Islandu Louis Rice tvrdí, že "pokračování v užívání léčiv vám zvyšuje riziko alergické reakce, poškození ledvin, poškození funkce červených krvinek, nebo problémů s játry."

"Vystavení těmto lékům přes nezbytně nutnou dobu způsobuje to, že jsou bakterie rezistentní. Prodlužuje to čas, během kterého se můžou bakterie přizpůsobovat. To by v budoucnosti hypoteticky znamenalo konec možnosti léčby antibiotiky," dodává.

Nejen doktor Rice je však zastánce této teze, profesor z Brightonské a Sussexské lékařské školy Martin Llewelyn se svými kolegy tvrdí: "Myšlenka toho, že léčba antibiotiky podporuje odolnost vůči antibiotikům, je pouze doměnka, nikdo to nepodložil důkazy." Věří naopak, že dlouhé užívání léků způsobuje odolnost.

Související obsah

Ani jeden z nich však neříká, že při všech onemocněních, u kterých se léčíme antibiotiky je dobré odhodit plato hned potom, co se začneme cítit trochu lépe. U mnoha nemocí, jako například tuberkulóza, nebo legionelóza stále doporučují předchozí postup.

pch, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zdravotnictví

Důležité Události

Píše se na Deník.cz