Domácí

Mají se zahrádkáři bát invazivních rostlin? REAKCE ODBORNÍKA

Rozšíření seznamu nepůvodních invazivních druhů, které se nesmí dovážet do Evropské unie, vzbudilo tento týden mnoho emocí. A nejen mezi zahrádkáři. Proč k tomuto kroku ale Evropská komise sáhla a dává nařízení smysl? Zeptali jsme se odborníka!

Na seznam invazivních druhů přibyly tento týden tři živočichové a devět rostlin. Celkem tak seznam v současné době obsahuje 49 položek. Z rostlin na něm nyní nově najdeme bolševník velkolepý, klejichu hedvábnou, dochan setý, vodní mor americký, plevuňku philoxeroides, batoru chilskou, netýkavku žláznatou, stolístek různolistý a microstegium vimineum.

Podle Petra Pyšeka z Botanického ústavu Akademie věd ČR je to dobře: "Musíme s tím něco dělat a nejlepší je v tomto případě prevence." Naopak by podle něj mělo být druhů na seznamu více: "Ten seznam je od začátku kritizován, protože je neúplný. On původně obsahoval 37 druhů. A druhů, pro které my máme dokumentováno, že nějakým způsobem škodí prostředí, tak těch je v Evropě přes tisíc," vysvětluje botanik.

Druhy, které jsou uvedeny na seznamu, se nesmí do Evropy importovat, nesmí se s nimi obchodovat a nesmí se chovat, pěstovat ani rozmnožovat. Podle botanika Petra Pyšeka se ale zahrádkáři nějaké "invazivní policie" obávat nemusí: "Neviděl bych to dramaticky. Nepředpokládám, že se bude kontrolovat, co mají lidé na zahrádkách," mírní emoce odborník.

Související obsah

Invazivní druhy v přírodě ohrožují druhovou diverzitu, mají ale vliv i na ekonomiku. "Leckdy ty rostliny velmi dobře rostou, a tak změní živinové nebo vodní poměry na té lokalitě, a tím mění fungování celých ekosystémů," vysvětluje Pyšek. Některé druhy jsou pak zdrojem škůdců nebo chorob, a tak mohou ovlivnit i zemědělství a lesnictví v dané lokalitě.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

USA plánují v dohledné době ponechat v Evropě 100 000 vojáků

Očekává se, že USA plánuje v dohledné budoucnosti rozmístit v Evropě 100 000 vojáků, pokud Rusko nebude eskalovat a ohrožovat Švédsko a Finsko nebo členy NATO, uvedlo CNN s odkazem na několik amerických představitelů. Počty by se mohly dočasně zvýšit, pokud NATO v Evropě uskuteční více vojenských cvičení, popřípadě by USA mohly přidat další základny, pokud se v Evropě změní bezpečnostní situace. Plány jsou zvažovány po čtvrtečním setkání vojenských velitelů NATO v Bruselu.

Krátká zpráva

Z Azovstalu měli odejít všichni obránci, tvrdí ruská média

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu oznámil Vladimiru Putinovi, že k 20. květnu byli z Azovstalu evakuováni všichni ukrajinští bojovníci, uvedla agentura RIA Novosti. Celkem se mělo jednat o 2 439 bojovníků pluku Azov a dalších ukrajinských obránců operujících na území Azovstalu. Šojgu informoval ruského prezidenta Vladimira Putina o dokončení operace a úplném osvobození Azovstalu a města Mariupol od ukrajinských obránců.

Píše se na Deník.cz