Kostel

U shořelého kostela zůstal dřevěný kříž, věřící se u něj sešli

Více než 300 lidí se v neděli zúčastnilo mše na troskách vyhořelého kostela v třineckých Gutech. Neodradil je ani déšť. Někteří se neubránili slzám, ale většina z nich věří, že se kostel podaří znovu postavit.

Věřící na bohoslužbu nepozvalo vyzvánění zvonů, ale vůně spáleného kostelíčka Božího těla, který v noci na středu lehl popelem. V 11 hodin v třineckých Gutech dorazilo na mši několik stovek lidí

"To, co se stalo, to není tragédie. Je to veliká bolestná zkouška. Zkouška pro naši víru, naději a lásku," řekl věřícím na bohoslužbě farář.

Starším věřícím bylo mnohdy do pláče a nechtěli o spáleném kostele ani mluvit. Řadu z nich totiž pojily s kostelem osobní vzpomínky. Po kostelíku zbyl jako zázrakem pouze kříž. To lidem prý dodává naději.

"Ten kříž měl shořet. Teplota tady byla obrovská," řekl TV Nova farář Kazimierz Plachta. Žár přitom roztavil i zvon, poničil okolní hroby a spálil stromy.

"Je to znamení. To, co shořelo, to není konec, pán Bůh dá něco nového," řekl farář Plachta.

Mše se budou u kříže konat v neděli i nadále. Soud už poslal do vazby dva mladíky, kteří měli údajně - spolu s dalším komplicem kostel zapálit.

Související obsah

"Já jsme dostal 6 minut po 12 telefonát, že všechny čidla jsou zapnuté, to jsme už věděl, že se děje něco nedobrého," dodal farář Plachta. O 2 minuty později dostal další zprávu, tu nejhorší - že kostel je v plamenech. Farář několikrát vyzval, aby lidé žháře neodsuzovali, ale modlili se za ně.
 

vbo, Lucie Cochlarová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz