Facebook

POZOR: Na Facebook ve velkém útočí hackeři! Tyto triky používají

POZOR: Na Facebook ve velkém útočí hackeři! Tyto triky používají
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Policie varuje před masivním útokem hackerů, kteří v posledních dnech napadají uživatelské účty na Facebooku. Snaží se podvodnými triky dostat až k přístupu do bankovních účtů. Rychle se šíří ale i zprávy, které jednoduše zavirují počítač.

V posledních dnech a týdnech podvodníci opět začínají ve velké míře útočit na české uživatele oblíbené sociální sítě. Na základě jednoduchého triku dokáží ty méně pozorné připravit o tisíce korun.

Na podvodné jednání upozorňuje už i policie. V první vlně, která odstartovala ve větším měřítku asi před dvěma lety, docházelo k masivním krádežím přístupových údajů do uživatelských profilů. V současné době využívají podvodníci toho, že někteří uživatelé mají až příliš otevřené profily a kdokoliv z nich může stáhnout množství fotek a osobních informací.

"Následně založí profil s identickým (či velmi podobným) jménem, profilovou fotografií a snaží se kontaktovat přátele spřízněné s profilem, ze kterého byla tato data zcizena. Nepozorní uživatelé si takový profil přidají, protože znají daného člověka i jeho profilovou fotku," varuje mluvčí policie Vlasta Suchánková.

Související obsah

Útočníci se pak pokoušejí získat čísla mobilních telefonů přátel originálního profilu, kteří se nechali nachytat a odeslat na ně ověřovací SMS pro internetové mobilní platby.

Jak se bránit?

"V první řadě, pokud už uživatelé své telefonní číslo odeslali, v žádném případě by příchozí SMS kód neměli přeposílat nikomu dalšímu," upozorňuje mluvčí. "O tomto faktu informují již sami operátoři přímo v potvrzovací SMS zprávě. Podvodný profil lze poté snadno zablokovat, pokud jej nahlásí reální přátelé profilu, který byl okopírován," dodává.

Podle policejních specialistů, kteří se v Libereckém kraji zabývají problematikou, která je spojena s kiminalitou páchanou v "kyber" prostředí, lze v této souvislosti hovořit již o desítkách oznámených případů, kterými se během několika dnů zabývají.

Související obsah

Jak poznat vir

Podvodné zprávy mají obvykle podobné tvary. Mohou vám přijít podobné výzvy: "hi dej mi své císlo?“, “nyní sms dorazila vodafone ?”, “Vysvetlím Ti to. Napiš mi, prosím te, ten príchozí kód. ?”. Nově se šíří i virus, který zasílá přátelům napadeného účtu odkaz na video. Doprovázet ho může i oslovení v základním tvaru křestního jména (příklad: David VIDEO :), bit.ly...).

lud, TN.cz

K tématu Facebook

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz