Jaderná válka na spadnutí! Velké srovnání armád KLDR a USA

Jaderná válka na spadnutí! Velké srovnání armád KLDR a USA
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Výroky severokorejského vůdce a amerického prezidenta děsí celý svět. Odborníci se obávají, že jsme na prahu jaderné války, stále ale doufají ve vyjednávání. I přesto, že je KLDR násobně menší než USA, disponuje totiž přibližně stejnou vojenskou silou.

Armáda Severní Koreje je jedna z největších na světě. Přesné počty o vojácích a informace o arzenálu není jednoduché zjistit, přestože se Pchjongjang rád chlubí přehlídkami a zkouškami různých raket. Z toho, co víme, ale vyplývá, že válka mezi KLDR a USA by byla poměrně vyrovnaná.

Vojáci

Podle odborníků, které cituje britský portál Daily Mail, v severokorejské armádě bojuje kolem milionu aktivních vojáků. Dalších šest milionů lidí zůstává v rezervách. V KLDR totiž musí na vojnu všichni - včetně žen, které ale v bojových liniích mohou strávit jen 5 let namísto 10 u mužů.

I americká armáda disponuje asi milionem vojáků, kteří jsou však rozmístěni po celém světě. V oblasti východní Asie zůstává asi 80 tisíc amerických bojovníků, z toho necelých 30 tisíc v Jižní Koreji. Podle jiných odhadů mají Američané jen asi půlmilion aktivních vojáků.

Letectvo

Severokorejské letectvo podle amerického ministerstva obrany tvoří flotila asi tisícovky letadel. Nejnebezpečnějšími jsou různé typy stíhaček MiG a letouny Suchoj Su-25. Jiné zdroje udávají počet letadel asi o polovinu menší - kolem 500. Protivzdušná obrana disponuje sítí 11 tisíci kulometů a kanonů a také 450 systémů země-vzduch s tisíci přenosných protiletadlových raket.

V tomto ohledu Američané Severokorejce několikanásobně převyšují. Podle oficiálních údajů mají asi 3300 bojových letadel, které ale znovu operují v různých koutech světa.


Jak jsou na tom armády s pozemními jednotkami a námořnictvem? Podívejte se na další straně.

Pozemní jednotky

Podle odhadů Pentagonu mají Severokorejci čtyři tisíce tanků, dva a půl tisíce obrněných transportérů a téměř devět tisíc vozidel dělostřelectva. Odborníci se ale domnívají, že většina vozů i zbraní jsou příliš staré na to, aby fungovaly.

Američané mají nejvíce obrněných vozidel - více než dvacet tisíc. Disponují také asi devíti tisíci tanky a neuvěřitelnými 260 tisíci obrněnými vozy. Mimo své území pak mají asi 662 vojenských základen, nejvíce ze všech zemí na světě.

Námořnictvo

Severní Korea má poměrně rozsáhlou pobřežní stráž, kterou tvoří desítky věží a lodí, vybavených torpédy a raketami. Zároveň operuje asi 70 bojových ponorek.

Naproti tomu Američané mají v oblasti kolem Japonska mezi 50 až 70 loďmi a ponorkami a asi 20 tisíc námořníků. Na moři by proto mohli Kimovým jednotkám čelit přímo. Spojené státy ale disponují největší flotilou letadlových lodí a raketových křižníků.

Jaderný program KLDR děsí celý svět. Jak je to s jejich raketami doopravdy? Čtěte na poslední stránce.

Jaderné zbraně a rakety

Pchjongjang tvrdí, že v posledních deseti letech provedl pět úspěšných nukleárních testů. Podle americké rozvědky vyvinula KLDR miniaturizovanou jadernou hlavici, kterou může připevnit na balistickou střelu.

Samotný Kim Čong-un prohlásil, že má tři mezikontinentální rakety, které doletí až na Guam nebo Havaj. Nikdy ale nebyly použity v boji. Odhaduje se, že dohromady má KLDR asi 200 balistických raket krátkého a středního doletu.

Spojené státy podepsaly dohodu, podle níž mají všechny použitelné střely zničit. I přesto ale stále probíhá rozvoj a testování těchto raket. Prezident Trump ve čtvrtek prohlásil, že jejich jaderné zbraně jsou "ve skvělém stavu a armáda silnější i připravenější než kdy jindy".


Pusťte si páteční reportáž:

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz