Válka

Vztahy USA a KLDR se vyostřují: Kvůli hrozbě začala jednat i Čína!

Kvůli vyhrocené situaci kolem Severní Koreje se telefonicky spojil americký prezident Donald Trump se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Lídři obou vojenských supervelmocí se shodli na tom, že chtějí jaderné odzbrojení severokorejského režimu a udržení míru na Korejském poloostrově.

"Pokud bude Kim Čong-un dál vyhrožovat, jak už to dělá celá desetiletí, nebo nebude respektovat Guam, či jakékoliv jiné americké území nebo území spojenců - bude toho opravdu litovat a hodně to brzy," zdůraznil americký prezident Donald Trump poté, co KLDR začala vyhrožovat útokem na strategický ostrov USA.

Zatímco Japonci už shánějí protiatomové kryty, přímo na Guamu rozdávají letáky, co dělat v případě termonukleárního útoku.

Slovní válka mezi KLDR a Spojenými Státy přiměla jednat i klíčové hráče - strategického souseda a partnera Kimova režimu Čínu. O vzájemném telefonátu Si Ťin-pchinga a Donalda Trumpa informovala čínská státní televize.

Související obsah

Prezident Si Ťin-pching zdůraznil, že se Spojenými státy má Čína stejný zájem - jaderné odzbrojení Severní Koreji. Relevantní strany by se teď podle něj měli zdržet komentářů i činů, které by jen zhoršily napětí.

Donald Trump možná i v reakci na to svou vyostřenou rétoriku namířil jinam. Pustil se do Venezuely, kde se prezident Maduro snaží získat absolutní moc. "Máme jednotky po celém světě i na těch nejvzdálenějších místech, ale Venezuela není ani tak daleko a lidé tam trpí a umírají. Takže ano, mezi scénáři je i vojenské řešení situace," sdělil.

Ministr obrany Venezuely Trumpova slova záhy označil za "akt šílenství a maximálního extrémismu.

Karolína Tomašková / lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Válka

Důležité Události

Píše se na Deník.cz