Chorvatsko

Chorvatsko má problémy s turisty, hrozí totální kolaps!

Chorvatsko má problémy s turisty, hrozí totální kolaps!
Zdroj: Profimedia

Za 6 let stoupl počet turistů, kteří navštíví Chorvatsko, o polovinu. Odborníci ale varují, že země není na další takový nárůst připravena. Pokud se nic nezmění, chorvatskému pobřeží hrozí kolapsy elektrické sítě a kanalizace. Dostat se do letovisk bude kvůli nedostatečné kapacitě silnic velký problém.

Chorvati se snaží problém řešit. Starosta Dubrovníku Mato Frankovič už ohlásil program na obnovu elektrické sítě. "Historické jádro (města, pozn. red.) má špatné elektrické rozvody. Byly tu už před válkou. Takže tu každý den hrozí, že se něco stane," citoval web Dnevnik.hr starostu Frankoviče.

Připomíná, že zatímco v roce 2010 Chorvatsko navštívilo 10 milionů 600 tisíc turistů, vloni to bylo 16 milionů 300 tisíc a letos očekávají Chorvaté nový rekord. Zatímco si ale ti, kteří pracují v turistickém tuchu, mnou ruce, ostatní na růst počtu návštěvníků koukají s obavami.

"Něco se musí změnit, protože ten růst počtu turistů představuje stoupající riziko. Myslím, že kvůli tomu budeme stagnovat. Takhle to dál nejde," řekl Dnevniku obyvatel turisty oblíbeného Dubrovníku Josip.

Problémy mají hlavně malé obce a městečka na pobřeží, kde se během sezóny počet obyvatel i zpětinásobí. Silnice takový nápor nezvládají, na cestě mezi Splitem a Omišem řidiči víc času stráví čekáním v koloně než jízdou.

Místní proto žádají, aby developeři přibrzdili s výstavbou nových hotelových komplexů. Kromě elektrické sítě potřebuje rekonstrukci také vodovodní síť a hlavně kanalizace. Některé turisty oblíbené ostrovy ani vlastní kanalizaci nemají.

Související obsah

Že infrastruktura nezvládá nárůst počtu turistů, ví Chorvaté už nejméně čtyři roky. Varování před nedostatečnou infrastrukturou obsahuje už strategie rozvoje turismu z roku 2013. Od té doby se ale situace jen zhoršuje a v příštích letech hrozí, že turisté budou během dovolené zažívat výpadky elektřiny, vytékající toalety a mnohahodinové zácpy na silnicích.

Chorvatům se nelíbí, když turisté chodí po městě bez triček, více v reportáži:

ČTĚTE TAKÉ:

POZOR: Sdílíte fotky z dovolené na sociálních sítích? Už to nikdy nedělejte!

Míříte na dovolenou do Chorvatska autem? Jak letos zvládnout cestu bez problémů?
Se psem k chorvatskému moři

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz