Zahraničí

Thajsko chystá pohřeb svého krále, staví unikátní krematorium

V Thajsku vrcholí přípravy na pohřeb nejdéle vládnoucího monarchy v historii. Král Adundét, který zemřel v říjnu loňského roku, se těšil obrovskému respektu a tomu bude odpovídat i jeho pohřeb. Vláda na něj vyčlenila v přepočtu 700 milionů korun. Už od jeho smrti pracují stovky dělníků na velkolepém speciálním krematoriu.

Stovky dělníků bez oddechu už rok pracují na tom, aby v den pohřbu 26. listopadu bylo vše naprosto dokonalé a rozloučení se zbožňovaným králem Adundétem bylo velkolepé. Speciálně pro něj vzniká monumentální bohatě zdobené krematorium s devíti pavilony.

"Všichni jsme našemu zesnulému králi věrní a svou prací mu projevujeme naši loajalitu. Nikdo si nestěžuje, že je práce těžká nebo že je unavený," popsal umělec Surathkij Pheeraphongsil.

Slavnostní krematorium ozdobí stovka soch, všechny ručně malované. Unikátní bude i králova rakev zdobená drobnými ornamenty, také ručně vyřezávanými. Vládní představitelé chodí na přípravy osobně dohlížet.

"Sešli se tu ti nejlepší umělci z celé země, abychom pro krále vytvořili opravdu úžasné dílo," přiblížil jeden z dobrovolníků Chareon Marboot.

Související obsah

Král Adundét zemřel v osmaosmdesáti letech loni v říjnu. Jeho smrt byla sice kvůli zdravotnímu stavu očekávaná, Thajce ale přesto velmi zasáhla. Pro mnoho z nich byl jako otec a měli k němu láskyplný vztah.

Thajsko uctívá památku nejdéle vládnoucího panovníka na světě ročním státním smutkem, který zakončí pohřeb. Teprve poté bude následovat korunovace Adundétova jediného syna. Ten už se trůnu ujal, takové oblibě jako jeho otec se ale netěší.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz