řepka

Hnojiva z řepky a kukuřice znečistila v Česku podzemní vody

Hnojiva z řepky a kukuřice znečistila v Česku podzemní vody
Zdroj: Profimedia

Výroba biopaliv, kvůli kterým českou krajinu zaplavily lány kukuřice a řepky, způsobuje znečištění podzemních vod. Odhalila to zpráva o stavu vodního hospodářství v roce 2016, kterou má v pondělí projednat vláda. Spodní vody jsou znečištěny hlavně látkami, které vznikají při reakci hnojiv s okolním prostředím.

Vláda Bohuslava Sobotky na svém pondělním zasedání projedná také dokument hodnotící stav vodního hospodářství v uplynulém roce.

Vodohospodáři odhalili, že pěstování řepky a kukuřice k výrobě biopaliv, vede k masivnímu znečištění spodních vod. Informují o tom ve čtvrtečním vydání Lidové noviny, které mají vládní dokument k dispozici.

Autoři v něm zpochybňují, jestli propagace obnovitelných zdrojů energie jako ekologické alternativy je "po zvážení všech vlivů na životní prostředí opravdu ekologickou alternativou a je vládně udržitelná," citují Lidové noviny z dokumentu.

Vodohospodáři v loňském roce zjistili překročení některých hodnot znečištění u 86,8 % vzorků podzemních vod! Zarážející to je hlavně proto, že hladiny podzemních vod jsou na historickém minimu a vody je v krajině nedostatek.

Související obsah

Vodu znečišťují tzv. metabolity pesticidů, tedy sloučeniny, které vznikají reakcí hnojiva používaného při pěstování řepky, kukuřice a cukrové řepy s okolím. Jejich odstranění z pitné vody je pak velmi složité a drahé.

Vědci přitom zatím neví přesně, jestli jsou tyto sloučeniny nebezpečné pro lidi, zvířata nebo rostliny. Doporučují také při příštích kontrolách zdrojů podzemní vody se na tyto sloučeniny zaměřit. Současné testy totiž neodhalí přítomnost všech druhů.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu řepka

Důležité Události

Píše se na Deník.cz