Zahraničí

Úplné zatmění Slunce okouzlilo svět! Díval se i Trump s rodinou

Úplné zatmění Slunce okouzlilo svět! Díval se i Trump s rodinou
Zdroj: Profimedia

Celý svět očekával s napětím úžasnou kosmickou podívanou. Štěstí vidět úplné zatmění Slunce se sice naskytl lidem, kteří jsou na americkém kontinentu, jedinečnou událost ale mohli lidé díky moderním technologiím živě sledovat z celého světa

Úplné zatmění Slunce přenášela NASA i zpravodajské agentury živě několik hodin. O to, aby vědcům neunikl ani jediný moment, se staralo 11 vesmírných plavidel, nejméně 3 letadla, více než 50 výškových balónů a nepočítaně kamer. Celé zatmění také zaznamenávali astronauté na ISS.


Kosmické divadlo si nenechal ujít ani současný americký prezident Donald Trump, který nebeský úkaz sledoval s manželkou Melanií a synem Barronem. Trump dokonce do Slunce navzdory varováním odborníků chvíli hleděl bez ochranných brýlí.


Úplné zatmění Slunce je relativně vzácný úkaz, ke kterému dochází, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce a zakryje celou hvězdu. I když k němu na Zemi občas dojde, není vždy snadné ho pozorovat.


Pusťte si reportáž:Zatmění 21. srpna bylo ale velmi výhodně položené zejména pro obyvatele Spojených států, kteří si ho mohli do sytosti vychutnat. Zatmění začalo v ranních hodinách v severním Pacifiku a skončilo odpoledne v Atlantickém oceánu (amerického času).

Částečné zatmění bylo vidět na velké části území USA, úplné zatmění bylo ale vidět jen ve zhruba 100 kilometrů širokém pásu. Úplné zatmění se postupně objevilo nad Oregonem, Idahem, Wyomingem, Nebraskou, Kansasem, Missouri, Kentucky, Tennessee, Severní Karolínou, Georgií a Jižní Karolínou. Nejdéle trvalo ve státě Kentucky.

Související obsah

"Jde o nejočekávanější zatmění druhé dekády 21. století, neboť valná část pásu totality přechází přes snadno dostupnou pevninu s několika místy s vysokou pravděpodobností jasného počasí (přes 70 %) a možností okamžitého přesunu," uvedl Petr Horálek na portálu Astro.cz.

Astronomové jásají, v USA se jedná o úplné zatmění slunce po 38 letech, které navíc přichází v době velmi příznivých klimatických podmínek, které srpen nabízí.

Související obsah

Střední Evropě se úplná zatmění Slunce, prakticky téměř vyhýbají." Pražané mohli tento úkaz pozorovat naposledy 12. května 1706 a další nás v Česku čeká až 7. října 2135, kdy pás totality bude probíhat 30 km severně od Prahy," přiblížil Horálek.

Lidé, kteří chtějí jakékoli zatmění pozorovat, by neměli na Slunce koukat přímo, ke sledování by měli použít brýle se speciálním filtrem. Ani velmi tmavé sluneční brýle neposkytují dostatečnou ochranu a velmi rychle dojde k poškození oka. Někdy i nevratnému.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

PŘEVRATNÝ OBJEV: NASA objevila novou Zemi! Kde se planeta nachází?

Zajímá vás vesmír? Pak budete u vytržení z těchto 7 neuvěřitelných faktů!

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Z vraždy mladé irské učitelky byl obviněn Slovák (31)

Z vraždy třiadvacetileté učitelky Ashling Murphyové byl ve středu irskými úřady obviněn slovenský státní příslušník Jozef Puška (31). Podle BBC žil zadržený v Tullamore ve středním Irsku a po sdělení obvinění byl umístěn do vazby. Jeho právník požádal o bezplatnou právní pomoc a tlumočnické služby. Policisté v souvislosti s vraždou zdrželi ještě jednoho podezřelého muže, ten byl propuštěn bez obvinění.

Krátká zpráva

Vůdce gangu pašeráků lidí dostal 15 let vězení

Belgický soud odsoudil šéfa vietnamského gangu pašeráků lidí k 15 letům odnětí svobody a pokutě 920 000 eur. Vo Van Hong (45) byl hlavou skupiny, která byla zodpovědná za úmrtí 39 Vietnamců, kteří byli v říjnu 2019 nalezeni udušení v návěsu kamionu na jihovýchodě Anglie. V loňském roce britský soud odsoudil v této kauze další čtyři podezřelé k trestům odnětí svobody v rozmezí od 13 do 27 let.

Píše se na Deník.cz