Krávy

Farmářku čekal šok! Elektrický výboj jí před očima zabil tři telata

Farmářku čekal šok! Elektrický výboj jí před očima zabil tři telata
Zdroj: facebook/Marie Volšická

Po zásahu elektrickým proudem zemřela v půlce srpna na Vlašimsku tři telata. Zabil je výboj ze sloupu elektrického vedení. Majitelka krav teď chce upozornit na to, že nebezpečí hrozí i lidem.

Když Marie v pondělí 14. srpna ráno přišla k výběhu, kde se pásly její krávy, čekal na ni šok. Přímo před jejíma očima zemřela tři telata. Jako obvykle ležela poblíž sloupu elektrického vedení, v tu chvíli ale na sloup dosedla poštolka. Došlo k výboji a mladé krávy byly na místě mrtvé.

"Nikomu bych nepřála pohled na matky telat, které se je snažily probudit a bučely, aby nám hned daly vědět, že se něco stalo," napsala Marie na facebook. Škody se podle ní pohybují v řádu stovek tisíc korun.

Věc se dostala na stůl i policii. "Případ byl nahlášen dva dny po úmrtí telat. Věcí se v současné době intenzivně zabýváme a zjišťujeme, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty některého z trestných činů nebo přestupků," uvedla mluvčí benešovské policie Veronika Čermáková.

Zástupci ČEZu odmítají, že by na vině mohl být špatný stav sloupu elektrického vedení. "Všechna naše technická zařízení splňují bezpečnostní normy a probíhají na nich pravidelné kontroly," uvedla tisková mluvčí společnosti ČEZ Alice Horáková.

Tento konkrétní sloup podle mluvčí kontrolovali technici loni v létě a nebyly zjištěny žádné závady. "Z naší strany probíhá šetření této události, na základě zaslání žádosti o náhradu škody od majitele dobytka. Zatím to vypadá, že došlo k tzv. krokovému napětí," dodala Horáková s tím, že v historii nepamatují případ, kdy by v důsledku krokového napětí došlo k úmrtí člověka. K úmrtí dobytka ale dojít může.

 

Související obsah

Nebezpečí hrozí i lidem

Krokové napětí vzniká ve chvíli, kdy se elektřina prostřednictví nějakého objektu dostane do půdy. Čím větší je vzdálenost od místa, kde elektřina udeřila, tím je napětí nižší. Odborníci uvádějí, že krokové napětí se může šířit až do vzdálenosti 40 metrů od místa výboje.

Taková situace nastává především ve chvíli, kdy dráty vysokého napětí spadnou na zem, a vytvoří tak elektrické pole. V závislosti na vzdálenosti od elektrického vedení (zdroje elektrického pole) se tvoří místa s různým elektrickým potenciálem.

Pokud stojíte tak, že jednou nohou zasahujete do jedné zóny potenciálu a druhou do jiné, je mezi těmito dvěma místy tzv. krokové napětí a vašim tělem může projít elektrický proud.

Jelikož krávy mají nohy dál od sebe, je riziko, že stojí v místech s různým potenciál větší. A tím pádem je větší i riziko, že budou zasaženy proudem. I proto se například při bouřce doporučuje stát na jednom místě s nohama co nejblíže u sebe.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz