Schůzka

Sobotka horuje za vyšší platy ve firmách vlastněných cizinci

Zvýšení platů českých zaměstnanců v rakouských a francouzských firmách a také debata o posílení bezpečnosti. To byla klíčová témata setkání českého premiéra Bohuslava Sobotky s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Společně se slovenskými a rakouskými premiéry jednali v rakouském Salcburku.

Je to takt trochu historická ironie, když chce nový francouzský prezident navázat intenzivnější vztahy s premiéry z takzvaného Slavkovského formátu. V bitvě u Slavkova před více než dvěma sty lety totiž Češi, Rakušané i Slováci stáli proti Francouzům.

Nový francouzský prezident si chce se zemí střední Evropy si udělat spojence a dokázat jim, že Evropa není jen Německo. Také český premiér mluví o posílení vztahů s Francií. Zároveň na jednáních lobboval, aby francouzské, ale i rakouské firmy zvýšily v Česku mzdy.

"Francouzské, rakouské firmy platí u nás 30 až 40 procent toho, co platí ve svých mateřských zemích z hlediska platů," vysvětluje Sobotka.

"Musíme posílit kontroly. Za stejnou práci musí být stejná mzda. Veškeré odlišnosti musíme odstranit. To znamená, že současný systém musí prodělat radikální změnu," přizvukuje Macron.


Související obsah

Ekonomové a zástupci podnikatelů to považují za předvolební populismus. Podle nich by zasahování do mzdové politiky mohlo vést ke zpomalení růstu průmyslu.

Francouzský prezident na své cestě střední a východní Evropou vynechává Maďarsko a také Polsko. Podle zákulisních informací je to kvůli jejich tvrdé protiintegrační politice. Sobotka ale tvrdí, že pozice států Visegrádské čtyřky je pevná a to i v odmítání povinných kvót na uprchlíky.

pez, František Bůžek, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz