Cestujeme bezpečně

Vozíte si z dovolené domů písek? Někde hrozí pokuta přes 70 tisíc

Vozíte si z dovolené domů písek? Někde hrozí pokuta přes 70 tisíc
Zdroj: Profimedia

Dovézt si z dovolené pár mušliček nebo písek z pláže, na které jsme si užívali chvilky pohody, je pro mnoho turistů běžná věc. Mnohdy si ale neuvědomují, že vyvážet ze zahraničí takové suvenýry může být v dané zemi zakázáno zákonem.

Přísný zákaz platí od srpna na Sardinii. Tam už jim došla trpělivost s turisty, kteří si v pet lahvích odvážejí písek z jejich proslulých pláží. V případě, že se pokusí ze země odvést písek či mušle, hrozí jim vysoká pokuta. Píše o tom BBC.

Přímo při činu byli chyceni už čtyři turisté. Odhalily je rentgenové paprsky na letišti v hlavním městě ostrova Cagliari. V taškách měli písek, kameny a mušle. Dostali pokutu ve výši 1000 eur (26 tisíc korun).

Situace na Sardinii už totiž začínala být neúnosná. Během pouhých tří letních měsíců v roce 2015 na letišti v hlavním městě zadrželi asi pět tun písku.

Na facebookových stránkách "Sardinie vykradená a vypleněná" lidé sdílejí fotky plastových lahví a tašek plných plážových suvenýrů. Podle fanoušků stránky je kradení písku zločin a naléhali na místní politiky, aby na situaci reagovali. Z hlediska životního prostředí je prý mimořádně vážná.

A dočkali se. Nyní je v zákonu uvedeno, že ten, kdo si vezme, ponechá nebo prodává i malé množství písku z pláží bez povolení, bude pokutován 500 až 3000 eury (13 až 78 tisíc korun).
 

Související obsah

Co si nesmíte dovézt

Ze zahraničí si domů nemůžete dovézt, cokoli si zamanete. Podle úmluvy CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin je více než 33 tisíc druhů chráněno. Nejde přitom jen o živé organismy, ale i jejich části a výrobky z nich.

Pokud si přesto budete chtít některý ze zakázaných exemplářů domů přivézt, potřebujete vývozní povolení země, odkud cestujete, a zároveň dovozní povolení České republiky.

Přečtěte si v tabulce, co si z různých částí světa nesmíte domů bez povolení dovézt:

Jak při dovozu suvenýrů správně postupovat a jak získat povolení, si poslechněte v rozhovoru:

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemřel Jaroslav Hanuš, režisér seriálu Život na zámku

Dlouhodobým zdravotním problémům ve čtvrtek ráno podlehl režisér Jaroslav Hanuš. Bylo mu 70 let. Jeho nejznámějším počinem je seriál Život na zámku v hlavní roli s Tomášem Töpferem, podepsán byl i pod seriály Šípková Růženka nebo Náměstíčko.

Krátká zpráva

Sebastian Kurz definitivně končí v politice

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se podle listu Kronen Zeitung rozhodl definitivně skončit v politice. V čele rakouské vlády poprvé stanul v roce 2017 coby vůbec nejmladší premiér na světě, bylo mu 31 let. V říjnu letošního roku musel rezignovat kvůli aféře se zmanipulovanými předvolebními průzkumy. Kurz se ale už do křesla kancléře nebude chtít vrátit. Podle listu Kronen Zeitung rozhodlo i to, že se mu narodil syn. V čele rakouských lidovců Kurze nahradí ministr vnitra Karl Nehammer.

Píše se na Deník.cz