Hurikán

USA zasáhl nejsilnější hurikán od Katriny, v Texasu bořil domy

USA zasáhl nejsilnější hurikán od Katriny, v Texasu bořil domy
Zdroj: Profimedia

Hurikán Harvey, zesílený na čtvrtý stupeň pětibodové škály, dorazil k pobřeží amerického státu Texas. Americký prezident Donald Trump vyhlásil v Texasu stav přírodní katastrofy. Nad pevninou ale hurikán zeslábl.

Hurikán Harvey udeřil v ranních hodinách středoevropského letního času na americký stát Texas. Předtím zesílil na čtvrtý, tedy druhý nejvyšší, stupeň. A je nejsilnější bouří, která zasáhla Spojené státy od hurikánu Katrina. Ten v roce 2005 zabil v Karibiku a v USA přibližně 1 500 lidí, zpustošil město New Orleans a způsobil vůbec největší materiální škody v historii.

Nad Texas se hurikán dostal přibližně ve 4 hodiny ráno středoevropského času. Nejprve zasáhl města Fulton a Rockport, kde způsobil velké škody. Na Texas udeřil s větry o síle 209 km/h, postupně ale začal slábnout aa podle posledních zpráv je už s větry o rychlosti 144 km/h jen hurikánem prvního stupně. Podle meteorologů by se ještě v průběhu soboty mohl přeměnit na pouhou tropickou bouři.


Pusťte si reportáž:


V Rockportu se částečně zřítila budova střední školy a uvnitř by ještě měli být uvězněni lidé, a to včetně devítiměsíčního dítěte. Záchranáři ale nemohou k budově ani vyrazit.

Stanice CBS News uvedla, že v Rockportu se také zřítila střecha komplexu, ve kterém žijí převážně starší lidé. Část z nich byla evakuovaná, část ale zůstala na místě. V mnoha případech šlo o lidi, kteří nebyli schopní město sami opustit. Někteří se ale rozhodli, že chtějí přečkat bouři ve svých domovech.

V cestě bouři mělo stát téměř 6 milionů lidí, uvedl web Daily Mirror. Představitelé samospráv se modlili, aby co nejvíce lidí vyslechlo výzvy k evakuaci. Podle starosty města Victoria se ale 60 až 65 % z 65 tisíc obyvatel města rozhodlo neuposlechnout příkaz k opuštění města.

Starosta Rockportu Patrick Rios dokonce na tiskové konferenci vyzval ty, kteří výzvu k evakuaci odmítli respektovat, aby si na svá předloktí napsali svá jména a čísla sociálního pojištění. "Je mi líto, že to musím takhle říct, ale někteří lidé prostě neposlouchají," uvedl starosta s tím, že město se musí připravit na to, že bouře si vyžádá lidské životy.

Řádění hurikánu ve městě Rockport:

V oblasti pobřežního města Corpus Christi, které má 300 tisíc obyvatel, se v nočních hodinách ocitlo 74 tisíc lidí, a to včetně starosty města, bez proudu, když přicházející bouře zpřetrhala elektrické vedení.

Ve městě policie zasahovala také u střelby. Jeden muž byl těžce zraněn a je v kritkcém stavu, uvedl web Daily Express. Střelcem je majitel domu, do kterého postřelený neoprávněně vlezl, zřejmě aby tam kradl.

Související obsah

Podle televize CNN dosahuje vítr, rychlosti až 200 km/h. Některé oblasti může zasáhnout až čtyřmetrová přílivová vlna. Na jihu Texasu může v následujících dnech spadnout až metr vody! Národní centrum pro počasí z Houstonu varovalo, že jih Texasu může být týdny, ne-li měsíce, neobyvatelný.

Prezident Donald Trump už v Texasu vyhlásil stav přírodní katastrofy. Učinil tak na žádost texaského guvernéra Grega Abbotta. Podle Trumpa to umožňuje federální vládě nasadit veškeré prostředky, aby Texasu pomohla.

Záběry z vnitřku poškozené budovy v Rockportu:

Meteoradar zachytil, jak se hurikán sune nad Texas:

Lovec hurikánů Jeff Piotrowski pronikl do oka bouře:

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Hurikán

Důležité Události

Píše se na Deník.cz