šikana

Psycholog: Zbitá Miriam může být poznamenaná na celý život

Psycholog: Zbitá Miriam může být poznamenaná na celý život
Zdroj: Policie SR

Čtrnáctiletá Miriam, kterou spolužačky brutálně zmlátily a ponížily před velkou částí třídy, bude mít s velkou pravděpodobností vážné psychické problémy. Možná i doživotní.

Video, na němž dvojice dívek ve Spišské Nové Vsi brutálně mlátí, kope a vláčí za vlasy čtrnáctiletou Miriam, šokovalo internet. Děsivá je především bezohlednost útoku, kdy se agresorky vůbec neštítí kopat a mlátit někoho, kdo se jen bezmocně choulí na zemi a žadoní o slitování.


Rodinný psycholog Jeroným Klimeš ovšem říká, že Miriam už byla bohužel v pozici, kdy se útoku sama bránit nemohla. "Šikana má několik stupňů. A pokud se na ní podílí větší část třídy, tak ta oběť už sama v podstatě nic nezmůže," popisuje Klimeš.


Související obsah


Nadějí takto šikanovaného školáka už je pouze statečný jedinec, který se agresi postaví, byť i tiše. V tomto konkrétním případě to byla kamarádka Miriam, která celý útok natočila na mobilní telefon. A díky ní má teď policie důkazní materiál.


"Role této dívky je v celém případě naprosto klíčová. I svým klientům zdůrazňuji, aby děti vychovávali k osobní statečnosti, aby v momentě, kdy se děje něco špatného, šly proti davu a ne s ním," vysvětluje renomovaný psycholog.


A dodává, že Miriam bude mít s velkou pravděpodobností následky, které si ponese celý život. "Může se to projevit mnoha různými způsoby. Například sociální fóbií, neschopností fungovat v pracovním kolektivu. Ale také třeba v budoucím partnerském vztahu, kde si ta dívka může nechat všechno líbit," vypočítává Klimeš.


Video šikany není vhodné pro děti a citlivé povahy:


pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz