Test

KLDR hrozí vodíkovou bombou! Je mnohem ničivější než atomová

Severní Korea o víkendu ohlásila úspěšný test vodíkové bomby. Ta byla podle prvních odhadů mnohem silnější, než pumy, které dopadly na Hirošimu a Nagasaki. Jihokorejské ministerstvo obrany zveřejnilo, že měl výbuch sílu až 50 kilotun TNT. Skutečnost, že se jedná o vodíkovou bombu, vyvolal další obavy, protože se zdá, že KLDR ve svém jaderném programu výrazně pokročila. V čem se přesně liší jaderná a vodíková bomba?

Jaderná bomba je založena na principu neřízené řetězové reakce jader těžkých prvků, při tom se uvolňuje ohromné množství energie. Mezi jaderné zbraně se svým způsobem řadí i vodíková bomba, které ale využívá energii z termonukleární fúze - to je proces, při kterém dochází ke sloučení atomových jader za pomoci vysokého tlaku nebo teploty. Stejná reakce probíhá například ve hvězdách.

Vodíková bomba disponuje výrazně ničivější silou. Počáteční atomový výbuch slouží jako spouštěč a vytvoří dostatečnou teplotu, která rozběhne jadernou fúzi. Ta jako palivo využívá izotopy vodíku, konkrétně jde o deuterium a tritium.

Pak už záleží na velikosti nálože, ty největší bomby ale mají sílu přesahující desítky megatun TNT. Nejsilnější vodíkovou pumou je bomba Car, což byla třístupňová termonukleární puma, která měla sílu až 58 megatun TNT.

Třístupňová puma je oproti klasické vodíkové bombě vybavena pláštěm z uranu 238, rychlé neutrony vzniklé z jaderné fúze tak navíc štěpí uran 238, díky čemuž se ještě zvyšuje její účinnost.

Vodíková puma je tedy mnohem ničivější a zároveň může být menší. Díky tomu se vejde na balistické střely. Také je výrazně těžší na výrobu, což by ukazovalo na to, že KLDR od posledního testu ve svém jaderném programu výrazně postoupila kupředu.

klma, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz