Dešťová voda

Stát dává 240 milionů na chytání dešťovky! NÁVOD, jak je získat

Stát dává 240 milionů na chytání dešťovky! NÁVOD, jak je získat
Zdroj: Profimedia

V čtvrtek v 10. hodin odstartovalo druhé kolo dotačního programu Dešťovka. S tím přišlo Ministerstvo životního prostředí coby s nástrojem na šetření s vodou. Každá domácnost může získat až 105 tisíc korun. Oproti prvnímu kolu, kde se po penězích zaprášilo za 28 hodin, má teď ministerstvo na program vyčleněný více jak dvojnásobek peněz - 240 milionů.

O první kolo programu Dešťovka byl velký zájem. Za 28 hodin přijalo ministerstvo 2 279 žádostí, které pokryly vyhrazených 110 milionů korun. Dalších 3 260 žádostí zůstalo v programu rozpracovaných. Není proto divu, že ministerstvo přichází s dalším kolem programu.

"Dešťovku vnímáme jako jeden střípek z mozaiky námi podporovaných opatření, která nám mají pomoci se lépe vypořádat se změnami klimatu. Jejím smyslem je zajistit občanům užitkovou vodu tam, kde dochází v období sucha k velkým problémům se zásobováním vodou," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

"Zároveň chceme ušetřit pitnou vodu z jiných zdrojů, zejména tím, že se pitná voda přestane používat jako voda užitková a v neposlední řadě chceme nabádat veřejnost k udržitelnému hospodaření s vodou,“ dodal Brabec.

V rámci programu mohou žadatelé dostat až 50% dotaci na pokrytí nákladů na pořízení některého ze tří typů systému, které mají pomoci šetřit pitnou vodou. Jedná se o systém na zachytávání dešťovky na zalévání zahrady. Kombinovaný systém na zalévání zahrady i splachování v domácnosti a také systém s využitím odpadní vody v domácnosti.

Související obsah

Pro druhé kolo si ministerstvo připravilo několik novinek. Předně objem vyhrazených prostředků je více než dvojnásobný, ministerstvo rozdá 240 milionů korun. Ovšem z toho 120 milionů půjde výhradně do oblastí, které jsou ohroženy suchem. Jen lidé z oblastí ohrožených suchem mohou žádat o dotaci na ten nejjednodušší systém, který umožňuje zachytávat dešťovku jen k zalévání zahrady. O jaké obce se jedná, zjistíte ZDE.

O dotaci na systém, který umožňuje dešťovou vodou splachovat záchod nebo recykluje odpadní vodu, už mohou žádat lidé z celé republiky.


Jak o peníze žádat?

Žadatelé potřebují odborný posudek a projekt od projektanta, který jim pak systém na hospodaření s dešťovkou dodá. Elektronicky na oficiální stránce projektu pak podá žádost o dotaci.

Tu musí vytisknout a spolu s odborným posudkem a dalšími dokumenty, kupříkladu souhlasným prohlášením ostatních vlastníků, pokud dům nevlastní jen žadatel, nebo dokladem o tom, že se nachází v oblasti s akutním nedostatkem vody, pak musí do 30 dní donést nebo poslat na pracoviště Státního fondu životního prostředí.

Související obsah

Na realizaci projektu má pak po schválení žádosti 12 měsíců. U systémů, které využívají dešťovku také na splachování, musí ministerstvu doložit, že se dohodl na podmínkách s provozovatelem kanalizace. Až si žadatel systém namontuje a nechá zapojit, musí všechny potřebné dokumenty poslat Fondu.
 

vbo, TN.cz

K tématu Dešťová voda

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz