Kotel

Začíná topná sezóna: Pět tipů, jak se starat o kotel a ušetřit

Začíná topná sezóna: Pět tipů, jak se starat o kotel a ušetřit
Zdroj: TV Nova

S tím, jak se postupně ochlazuje, se blíží čas, kdy české domácnosti budou muset opět začít topit. Odborníci radí nic nepodcenit a kotle nechat zkontrolovat. Ušetříte tak nemalé peníze. Navíc kotel ve špatném stavu je časovaná bomba!

Ať už topíte plynem nebo na tuhá paliva, platí zásada, že stejně jako o další spotřebiče, je potřeba i o zdroj tepla pečovat. Pravidelné servisní kontroly a údržba kotle nejen zajistí úsporu za energie, prodlouží i životnost kotle a v mnoha případech mohou dokonce pomoci uchránit zdraví a majetek!

Odborníci proto radí dodržovat několik zásad. Kotel je nutné před začátkem topné sezóny zkontrolovat, je potřeba prověřit také odtah spalin. Servis by měl provádět odborník a výkaz byste si měli ponechat, pokud byste museli kotel reklamovat nebo by došlo k nehodě. O kotel je navíc potřeba pečovat celoročně.

Před začátkem topné sezóny je potřeba nechat kotel zkontrolovat. U kotlů na tuhá paliva je to dokonce jednou za dva roky povinnost, odborníci ale doporučují provádět kontroly každoročně a to i u kotlů na plyn.

Je to jako s technickou kontrolou auta, prohlídka kotle odborníkem pomůže odhalit včas závady, které by jej pak v době, kdy jej budete nejvíc potřebovat, tedy v topné sezóně, mohly vyřadit z provozu. V zimě je navíc obtížné sehnat servisního technika. Většina z nich je plně vytížená.

U kotlů na plyn a plynových ohřívačů je potřeba dávat pozor také na odtah spalin. Při špatném odtahu totiž do místnosti proniká oxid uhelnatý. Ten je zákeřný tím, že nijak nezapáchá, každoročně má ale na svědomí několik životů.

Související obsah

Servis by měl provádět jen certifikovaný odborník. Ten vám totiž po prohlídce vystaví potvrzení o stavu kotle, které výrobci vyžadují, pokud byste kotel reklamovali v záruční době. Navíc jej většinou vyžadují i pojišťovny, pokud by došlo k nehodě. Výkaz o kontrole je tak potřeba schovávat.

"Kontrola prověřuje funkce bezpečnostního řetězce, výměník topného systému a těsnost spojů plynového zařízení. Zaměřuje se hlavně na správnou těsnost a tlak v jednotlivých částech. Servisní technik má dále v popisu práce měření účinnosti spalování, a to především u spotřebičů, které mají sání vzduchu přímo z interiéru,“ popisuje kontrolu kotle odborník ze společnosti E.ON Energie, Václav Budín

Kotel ale nestačí zkontrolovat jednou za rok. Pro jeho správné fungování je potřebná celoroční údržba. "Při nákupu kotle každý dostane návod, jímž je třeba se řídit v případě čištění a údržby. Obvykle je to denní, týdenní nebo měsíční čištění, podmíněné druhem a intenzitou provozu i třeba palivem. Cílem těchto doporučení je zajistit bezproblémový provoz celé otopné soustavy," řekl Mojmír Krátký z Asociace podniků topenářské techniky.
 

Loňská topná sezóna byla rekordně dlouhá,  více v reportáži:

vbo, TN.cz

K tématu Kotel

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz