Domácí

Česko zaplavují invazivní druhy zvířat a hmyzu! Zabíjí ty původní

Česko zaplavují zvířata i hmyz, které u nás dříve vůbec nebyly. Jedná o takzvané invazní druhy, které vytlačují, nebo dokonce zabíjejí ty původní. Za poslední roky tímto způsobem téměř zmizel z našich řek například chráněný rak říční.

Kritická je situace hlavně v Čechách. Zatímco ještě před pár lety byly naše toky plné raků říčních, dnes je zázrak, když je v nich někdo objeví. Vytlačili je příbuzní ze severní Ameriky.

"Zanesli k nám choroby, kteří ohrožují původní populace raků," vysvětlil myslivec Jaroslav Červený. Jsou agresivní, staví se do takové pozice, napadají ty naše raky, zraňují je. Mechanicky jsou schopní je zničit během jednoho roku," řekl zoolog Miloš Holzer.

Kolik raků říčních u nás ještě žije prý není možné spočítat. Nicméně ti američtí se rozmnožují až 3x častěji, než naši domácí. V minulých letech zoologové původní český druh vysazovali uměle. Vzhledem k tomu, že jsou raci říční chránění a kriticky ohrožení je ale velmi složité získat k tomu povolení.

Související obsah

Život v českých řekách a rybnících ničí také americká želva nádherná. Běžně ji mají lidé jako domácího mazlíčka. Jenže když ji vypustí do volné přírody, dokáže podle zoologů zlikvidovat vše živé. "Je skutečně velká a je to dravec," řekl rostlinný ekolog Jan Pergl.

V Česku údajně žije až dva tisíce druhů nepůvodních zvířat a rostlin, což nás řadí na první příčky v Evropě. Evropská unie loni zakázala dovážet některé invazivní druhy do všech svých států. Přesto se v České republice objevili tropičtí komáři, kteří jsou spojováni s malárií, octomilky z Japonska nebo agresivní housenky, které na východní Moravě zdecimovaly buxusy.

Zastavit šíření nepůvodních druhů zvířat je daní za globalizaci a podle zoologů nemožné.

Julinová/ham, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz