Národní divadlo

Známí herci se zlobí na Zaorálka: Zneužíváte divadlo k agitaci!

Známí herci se zlobí na Zaorálka: Zneužíváte divadlo k agitaci!
Zdroj: TN.cz

Herci z Národního divadla se zlobí na ministra zahraničí a volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka. V otevřeném dopise, který ministrovi v pondělí poslali, tvrdí, že Zaorálek narušil přípravy na premiéru nové Verdiho opery, v divadle přednášel agitační projev a narušil také složité jednání s odboráři v divadle. Ministr to odmítá.

Ministr se minulý týden ve čtvrtek objevil v Národním divadle. Podle umělců to bylo na pozvání odborových funkcionářů a do divadla Zaorálek přišel služebním vchodem v doprovodu policejní ochranky, svého volebního štábu, šéfredaktora Divadelních novin a poslance Adámka ve chvíli, kdy divadlo není pro veřejnost otevřeno.

Zaorálek podle umělců přišel "v době, kdy se umělečtí i neumělečtí pracovníci pečlivě připravovali na premiéru nové Verdiho opery," zlobí se umělci. "Přerušili jste práci zpěváků na jevišti. Uprostřed zkoušky orchestru jste přednesl agitační projev," vyčítá Národní divadlo ministrovi.

Umělcům se nelíbí video, které ministr zveřejnil na svých sociálních sítích. Zaorálek na něm říká, že z návštěvy má pocit, že šéfové uměleckých souborů a ti, kteří v divadle působí, jsou frustrováni z toho, že neví, kam divadlo směřuje a že pokud neprobíhá taková debata, tak je to chyba.

Zaorálkovo video, které naštvalo odboráře:

Podle divadla ale Zaorálek uvádí jednostranné a nepravdivé informace. "Neprojevil jste totiž žádnou snahu sejít se také s vedením divadla nebo s umělci Činohry či Baletu. To vše jste učinil v období složitého jednání s odbory sboru opery a zjevně také na pozvání jejich funkcionáře. Tím jste zasáhl zcela nekorektně do kolektivního vyjednávání. Obešel jste rovněž svého vládního kolegu - ministra kultury," vyčítá divadlo ministrovi.

Nad operou Národního divadla totiž už od června visí hrozba stávky. Sboristům opery se nelíbí průběh vyjednávání o kolektivní smlouvě. Unie profesionálních zpěváků divadlu vyčítala údajné nerovné podmínky. Vadilo jí také, že se s nimi ředitel údajně nebaví o budoucí koncepci Národního divadla.

Divadlo Zaorálkovi vyčítá, že jej pravidelně zve na všechny premiéry, to si ale ministr zahraničí cestu do divadla nenašel. "Účast člena vlády na představení sluší kterémukoliv divadlu. Schůzku s vámi by uvítali i umělečtí ředitelé souborů, na něž se ve svém videu odvoláváte a kteří s vámi za dobu svého funkčního období nikdy nejednali," píší Zaorálkovi.

"Z uvedeného je zřejmé, že jste zneužil Národní divadlo k předvolební agitaci. Pokusil jste se navíc vytvořit dojem, že se o věc zajímáte, aniž byste si opatřil dostatečné a relevantní informace," obviňuje divadlo ministra zahraničí. Umělci napsali, že doufají, že šlo o neprofesionalitu volebního štábu a ne o zlý úmysl. Zaorálka ale vyzvali, aby nezneužíval žádné divadlo pro svojí volební reklamu a vážil si nezávislosti umělců nejen v divadlech.

Související obsah

Zaorálek v reakci na dopis odborářů na twitteru uvedl, že se minulý týden sešel se všemi odboráři, kteří se na něj obrátili kvůli jednání o zvýšení platů. "Výsledkem těchto vyjednávání je zvýšení platů státních zaměstnanců, a to i v kulturní sféře. Pokud v ND panuje nějaký konflikt nechtěl jsem ho eskalovat, spíš jsem ho chtěl pomoci uklidnit," tvrdí ministr.

Pod otevřeným dopisem jsou kromě ředitele Národního divadla Jana Buriana podepsaní třeba umělečtí ředitelé Opery, Baletu a Činohry, ředitelé dalších divadel, kupříkladu známý herec Tomáš Töpfer, který je ředitelem Divadla Na Vinohradech. Svůj podpis připojili i známí herci, třeba Václav Postránecký, Jiří Štěpnička, Vojtěch Dyk, David Prachař, David Matásek, Filip Rajmont nebo Filip Kaňkovský

Kompletní seznam všech podepsaných pod otevřeným dopisem:
Prof. MgA. Jan Burian, ředitel Národního divadla
Silvia Hroncová, ředitelka Opery Národního divadla
Petr Kofroň, umělecký ředitel Opery Národního divadla
Filip Barankiewicz, umělecký ředitel Baletu Národního divadla
Daniel Špinar, umělecký ředitel Činohry Národního divadla
Ing. Jana Dvořáková, ředitelka Činohry Národního divadla
Marta Ljubková, šéfdramaturgyně Činohry Národního divadla
Ing. Tamara Čuříková, správní ředitelka Národního divadla
Ing. Václav Pelouch, provozně technický ředitel Národního divadla
Martin Černý, umělecký ředitel výroby Národního divadla
MgA. Zdeněk Pánek, výkonný producent festivalu Divadlo, Plzeň
MgA. Stanislav Moša, ředitel Městského divadla Brno, předseda Asociace profesionálních divadel ČR
MgA. Eva Kejkrtová Měřičková, ředitelka Dejvického divadla
Doc. PhDr. Milan Uhde, dramatik
Doc. Jan Hančil, rektor AMU
Jiří Šesták, místopředseda Senátu Parlamentu České republiky
Tomáš Töpfer, ředitel Divadla Na Vinohradech
Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno
Daniel Hrbek, ředitel Švandova divadla
Michal Lang, ředitel divadla Pod Palmovkou
Petr Štědroň, ředitel divadla Na Zábradlí
Stanislav Doubrava, ředitel Naivního divadla Liberec
Ivan Krejčí, umělecký šéf divadla Aréna, Ostrava
Nicholas Payne, ředitel Opera Europa
Dadja Altenburg-Kohl, mecenáška umění
Břetislav Rychlík, vysokoškolský pedagog DAMU, režisér
Doubravka Svobodová, děkanka DAMU
Michal Dočekal, režisér
Petr Zuska, choreograf
Václav Postránecký, herec
Jiří Štěpnička, herec
Vojtěch Dyk, herec a zpěvák
Eva Salzmannová, herečka a vysokoškolský pedagog
David Prachař, herec
David Matásek, herec
Filip Rajmont, herec
Filip Kaňkovský, herec
Radúz Mácha, herec
Nikola Márová, první sólistka Baletu
 

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz