Důchod

Lidé nevědí, jaký je čeká důchod. Spočítejte si to! KALKULAČKA

Lidé nevědí, jaký je čeká důchod. Spočítejte si to! KALKULAČKA
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Mnoho lidí vůbec netuší, jak vysoký důchod budou ve stáří pobírat. A bývají pak hodně nepříjemně překvapeni, že ani zdaleka nesplňuje jejich očekávání.

Každý druhý Čech si myslí, že jeho důchod bude vyšší, než pak ve skutečnosti je. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark pro společnost Broker Trust, na kterou upozornil web Novinky.cz. Asi pětina Čechů pak předpokládá, že v důchodu dosáhnou na 51 - 60 procent svého předchozího příjmu. A více než 12 procent dokonce čeká, že důchod bude srovnatelný až s 80 procenty dosavadního platu.

Ve stáří se pak nestačí divit, když jim na účet přijde pouhých pár tisícovek. Průměrný důchod v polovině letošního roku činil podle České správy sociálního zabezpečení 11 807 korun. To znamená asi 40 procent průměrné hrubé mzdy v Česku.

Víte, v kolika letech půjdete do důchodu vy a kolik budete dostávat? Spočítejte si to na našich kalkulačkách.

Výpočet důchodového věku musíte brát s rezervou, alespoň pokud patříte mezi mladší ročníky. Politici totiž do doby, než budete mít důchodový věk, mohou pravidla pro odchod do penze ještě mnohokrát změnit.

Jak vysoký budete brát důchod závisí na tom, jak dlouho jste pracovali a jak vysoký příjem jste měli. Jinými slovy se odvíjí od doby vaší účasti na sociální pojištění.

Abyste zjistili, jak vysoký budete přibližně důchod mít, zadejte do kalkulačky průměrnou výši hrubého měsíčního příjmu. Uvést musíte datum prvního zaměstnání zahájení studia, nástup na vojnu či narození dítěte, podle toho, co nastalo dříve. Další požadované údaje slouží ke stanovení vašeho důchodového věku.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

REVOLUCE V ČECHÁCH: Chcete získat miliony? Nemusíte sázet, postačí obyčejná účtenka! Jak na to?

Manželé jsou ve čtyřiceti v důchodu a cestují po světě. Tvrdí, že takhle žít může úplně každý!

Pět věcí, které byste měli stihnout, než odejdete do důchodu

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz