Volby

Volební potenciál: Do Sněmovny se může dostat až 11 stran!

Volební potenciál: Do Sněmovny se může dostat až 11 stran!
Zdroj: SANEP

Až jedenáct stran má volební potenciál vyšší než 5 % potřebných k proniknutí do Poslanecké sněmovny. Odhalil to aktuální průzkum agentury SANEP. V tom s velkým náskokem vede hnutí ANO. Velká část voličů ale ještě není rozhodnutá, koho za pět týdnů u voleb podpoří.

Pevně rozhodnuto volit hnutí ANO je 16,0 % voličů. Volební potenciál, tedy maximální zisk strany, kdyby ji podpořili všichni voliči, kteří podporu hnutí zvažují, dosahuje až na 28 %. Druhá příčka patří sociálním demokratům, které je pevně rozhodnuto volit 10 % voličů, volební potenciál má ČSSD téměř 19%.

Účast ve Sněmovně by neměla utéct ani komunistům, ODS, SPD a lidovcům. Sedmá příčka patří v průzkumu agentury SANEP TOP 09. Pevně rozhodnuto stranu volit jsou více jak 4 % voličů. Podle agentury mají velkou šanci proniknout do Sněmovny také piráti.

Překvapením jsou pak Realisté. Podle aktuálního průzkumu je pevně rozhodnuto stranu podpořit 3,5 % voličů, dokonce více, než v případě pirátů. Volební potenciál realistů je zhruba 7 %. Až za nimi skončili Starostové a nezávislí a Zelení.

Zdroj: SANEP

"Hlavní slovo bude v letošních sněmovních volbách patřit váhajícím voličům, kteří se rozhodují mezi více politickými subjekty. Pomyslným jazýčkem na vahách váhajících voličů tak nepochybně bude vývoj politických kauz, ale i vrcholící volební kampaně. Sledované budou i veškeré předvolební debaty a diskuse včetně názorů vrcholných politiků na voliči preferovanými tématy," uvedli výzkumníci ze SANEPu.

Související obsah

Váhající voliči stále častěji přemýšlí o volbě SPD a Pirátů, kteří podle agentury zaujali voliče svou volební kampaní. Voliče zaujala také Strana zelených a STAN. Straně práv občanů se podle výzkumu vyplatila vsázka na Františka Ringo Čecha, který jako volební superlídr voliče zaujal. Pravicové voliče zase zaujal šéf Realistů Petr Robejšek, jestli se ale strana do Sněmovny nakonec dostane, SANEP nedovede odhadnout.

Průzkum provedl SANEP mezi 7. a 13. zářím na vybrané skupině 1961 respondentů, kteří tvoří reprezentativní vzorek. Volební účast odhaduje na 59,6 %. K volebním urnám Češi zamíří 20. a 21. října.

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz