Vlk

Hádka o vlky: Chovatelé ovcí se pustili do ochránců přírody. VIDEO

Na Broumovsku se do sebe ostře pustili chovatelé, kterým vlci pravidelně na pastvinách zabíjejí ovce, a ochránci přírody, kteří naopak šelmy hájí. Majitelé stád chtějí, aby úřady vlky přesunuly jinam, ochránci chovatelům zase radí, aby si pořídili pastevecké psy.

Kdo do restaurace na okraji Police nad Metují přišel náhodou, myslel si, že záhy dojde na facky. Utrápení chovatelé přišli protestovat ve chvíli, kdy se ochránci přírody naopak radili, jak smečkám vlků ještě víc ve volné přírodě pomoci.

"Dáš mně třicet tisíc za berany?! Stát mi dá peníze za půl roku, kdo je teď bude připouštět," rozčiloval se na ochránce jeden z chovatelů.

Vlk hravě přeskočí i dvoumetrový plot, ovce jsou pro něj snadnou kořistí. Chovatelé proto noc co noc nasedají do auta a najedou desítky kilometrů, aby predátory z pastvin vyhnali.

Miloslavě Jiráskové vlci napadli koně, který byl ve stáji. Sama připouští, že v krajním případě přísně chráněného vlka zabije. "Chodím s vidlemi a je mi to jedno, jestli mně pak za to zavřou," říká rozčílená chovatelka.

"Letos jsem přišel o 15 jehňat a pět březích ovcí," smutní chovatel ovcí Jan Šefc.

Související obsah

Debata byla večer tak vyhrocená, že vášně zklidňovala policie. Zásadní recept na řešení situace ale nikdo nepřinesl. Miroslav Kutal, ochránce přírody z Hnutí Duha, radil, že nejlepším opatřením je pořízení pasteveckého psa.

S tím ale nesouhlasí chovatelé. "Ty psi nikdo nekrmí, ty se krmí sami, aby zadávili vlka. To chcete, aby se krmili sami a třeba tu zadávili několik lidí?" ptali se při bouřlivé debatě.

Chovatelé navrhují vlka přesunout jinam, kde nebude škodit. Zároveň zavrhli myšlenku, aby se v chráněné krajinné oblasti stavěly třímetrové ploty. Ty by ostatně přišly na miliony korun.
Usmrcené ovce sice stát jejich majitelům proplácí ale chovatelé mluví o týrání zvířat. Vlk totiž spoustu z nich zmrzačí.
 

vbo, Petr Brzek, TN.cz

K tématu Vlk

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz