Semilsko

Požár haly na Semilsku: Hasiči nasadili 19 cisteren, lidé by neměli větrat

Hasiči z Libereckého kraje bojují s velkým požárem plechové skladovací haly sběrného dvora v Lomnici nad Popelkou. Na místo už vyrazilo 19 cisteren patřící 15 hasičským jednotkám. Liberečtí hasiči dokonce požádali o pomoc kolegy z okolních krajů.

Požár plechová haly byl libereckým hasičům nahlášen v 19:20. Už první jednotka, která dorazila na místo, žádala vyhlášení II. stupně požárního poplachu a avizovala, že pro boj s ohněm nebude v okolí dost vody.

Na místo se nejprve sjelo sedm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů, kteří nasadili celkem 10 cisteren. Přivolán byl také protichemický a plynový kontejner s detekční technikou a s dýchacími přístroji.

Požár se rozšířil na celou plochu haly, podle informací TV Nova o rozměrech zhruba 50x50 metrů. Naštěstí v místech, kde požár vznikl, nikdo nejspíš nebyl a hasiči nemuseli ani nikoho evakuovat. Obecním rozhlasem ale rozhlásili doporučení občanům obce, aby nevětrali.

"Na místě nyní zasahuje 15. jednotek požární ochrany, celkem 19 cisteren. Požár kompletně zasáhl jednu plechovou halu, ve které jsou skladovány oleje. Vzhledem k tomu že v areálu se nachází více objektů a požár se prozatím nepodařilo lokalizovat byl ve 20:09 hodin vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu," uvedla v půl deváté mluvčí libereckých hasičů Pavlína Bílková.

Související obsah

Hasiči požádali o pomoc kolegy ze Středočeského a Královéhradeckého kraje. Povolali na místo dvě velkoobjemové cisterny s pěnidlem a na místo také vyrazila Chemická laboratoř Kamenice, která monitoruje, jestli se do ovzduší nedostaly nebezpečné látky.

V 21:40 mluvčí upřesnila, že se podařilo plameny odříznout od druhé haly, ve které je skladována plastová drť. "Vzhledem k tomu že jde o požár ropných látek, které byly skladovány v nádržích o objemu 1000 litrů na místě stále probíhají intenzivní hasební práce," dodala mluvčí hasičů Bílková.

Před desátou hodinou se požár podařilo lokalizovat a zabránit jeho dalšímu šíření. Okolí požářiště hasiči zasypali sorbentem, který zabraňuje šíření olejových kapalin.

Po přeskupení mobilní požární techniky, byly do přistavené cisterny přečerpány zbylé nebezpečné látky. Chemická laboratoř HZS ČR provedla monitoring ovzduší v obci Lomnice nad Popelkou a naměřené hodnoty jsou v normálu. Jednotky hasičů z Královéhradeckého a Středočeského kraje jsou podle mluvčí Bílkové postupně odesílány zpět na základny.

V místě mimořádné události zasahovalo 80 hasičů, kteří likvidovali požár 40 m3 olejů, 10 m3 barev a 3 m3 rozpouštědel.

vbo, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz