Vánoce

Další rána pro tradiční Vánoce! Tohle vše bude na stolech chybět

Vánoce bez cukroví a bramborového salátu? To není zrovna příjemná vyhlídka. Podle zemědělců se to ale klidně může stát. K problémům s máslem a vejci se totiž přidala bídná úroda brambor a varování Evropské komise před českým tuzemákem.

Česko podle všeho čekají smutné, nebo hodně drahé Vánoce. Ceny másla dál raketově rostou, miliony vajec na evropských trzích zase obsahují nebezpečný fipronil. Teď se na seznam problémů, které Čechům svátky znepříjemní, dostaly další dvě položky.

Evropská komise totiž ohlásila, že zřejmě zakáže rumové aroma, které se do tradičního tuzemáku přidává. Podle různých analýz totiž může aroma způsobovat rakovinu! Rum se přitom používá při pečení - včetně vánočního cukroví. Více čtěte zde.

V případě, že by Evropa ingredienci opravdu zakázala, musely by likérky změnit výrobní postup. Zásadně by to ovlivnilo složení českého rumu. Na nějakou dobu by to také zřejmě ochromilo trh s tradičním tuzemákem.

Související obsah

Zemědělci navíc potvrdili, že letošní úroda brambor bude oproti loňsku výrazně nižší. Na trh poputuje o 50 až 100 tisíc tun méně (asi 15 procent) plodin než v předchozím roce. To se zřejmě také podepíše na ceně brambor.

Suché počasí ovlivnilo také vývoj kaprů a jejich masa. K tomu se přidala vaječná krize, kterou v Evropě rozpoutal nález jedovatého insekticidu fipronil ve stovkách tun vajec. Některá z nich putovala i do Česka.

O nedostatku másla se pak mluví už několik měsíců - v některých krajích už jeho průměrná cena překročila 60 korun. V některých obchodech máslo a další mléčné výrobky úplně chybí. Další informace o problémech kolem Vánoc najdete zde.

Podívejte se na reportáž TV Nova:

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jaroslava Obermaierová nemá ráda Vánoce! Jaká tragédie ji během těchto svátků postihla?

ZDRAVÍ NEBEZPEČNÉ: Proč byste nikdy neměli skladovat brambory v lednici!

Kolik stojí Vánoce?

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Vánoce

Důležité Události

Krátká zpráva

Hvězdný herec z Harryho Pottera zkolaboval při golfu

Anglický herec Tom Felton (34), hvězdný představitel rivala hlavního hrdiny z filmů o Harry Potterovi Draca Malfoye, zkolaboval při golfovém utkání celebrit ve Spojených státech. Ze hřiště ho musela odvézt záchranka. O zdravotním stavu herce a vášnivého golfisty nejsou k dispozici bližší informace.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz