Počasí

Hurikány pustoší Karibik! Ovlivní počasí v ČR? Tohle říkají experti

Hurikány pustoší Karibik! Ovlivní počasí v ČR? Tohle říkají experti
Zdroj: Profimedia

Mohlo by se zdát, že americký kontinent je daleko a tamní hurikány nemohou Čechy nijak ovlivnit. Tak to ale není. Po zeslábnutí se tropické bouře změní na běžnou tlakovou níži a mohou doputovat až nad Evropu. To pak znamená větrné a deštivé počasí.

Oblast Karibiku a Atlantiku pustoší za poslední měsíce už několikátý hurikán. Většina Čechů sice tuto zprávu zaznamenala, ale nevěnovala ji zřejmě větší pozornost, protože tak vzdálená bouře se jich přímo nedotýká. Opak je pravdou.

Řádění hurikánu María v Portoriku:

 

Meteorologové se shodují, že hurikány v této oblasti mohou krátkodobě ovlivnit i počasí v Česku. "Pokud se vyskytnou v cirkulaci nad Atlantikem mají dopad na počasí i nad Evropou. Jejich vliv však není pravidelný a většinou ani nijak zvláště výrazný," uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.

Větší dopad na počasí u nás mají hurikány, které se z Karibského moře vydají na sever podél pobřeží USA. "Po zeslábnutí se často mění na běžnou tlakovou níži. Po několika dnech mohou přes oceán doputovat až do Evropy a mohou se projevit velmi větrným počasím," doplnila Honsová.

Podle meteorologa Davida Prantla ze společnosti InMeteo se ale třeba silné hurikány Irma a Harvey rychle rozpadly nad pevninou Spojených států a počasí v Česku téměř neovlivnily. "Jen v některých případech se hurikány zapojí do celkové cirkulace nad Atlantikem," souhlasí Prantl.

Související obsah

Počasí u nás se vlivem hurikánů mírně promění několik dnů až týdnů od jejich úderu v Atlantiku. Kromě silného větru pak více prší, podle klimatologů se může také rychleji střídat déšť se slunečnou oblohou.

Více hurikánů se podle odborníků objevuje v důsledku globálního oteplování. "Dopady na klima nemají samotné hurikány, ale vzrůstající teplota oceánů, která stojí za vzrůstajícím počtem silných hurikánů," upřesnil Prantl.

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ŠÍLENÉ VIDEO: Muž se na Floridě snaží změřit rychlost hurikánu Irma! Zvítězí nad mocným živlem?

Děsivé následky hurikánu Irma: Aligátoři se procházejí po ulicích Floridy! VIDEO

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz