Zahraničí

Uspěje Merkelová? Rozhodnou muslimové? Vše o volbách

Němci v neděli rozhodnou, zda úřadující kancléřka Angela Merkelová zůstane další čtyři roky v čele vlády. Volební místnosti se otevřou brzy ráno a hlasování skončí v 18 hodin. První výsledky budou známy už v neděli večer, definitivní sečtení všech hlasů ale může trvat až do úterý.

Ačkoli byla Merkelová v posledních letech často terčem kritiky kvůli migrační politice nebo postojům v rámci EU, voliče v Německu to podle posledních průzkumů nezviklalo. Poslední zveřejněný průzkum dává Křesťansko-demokratické unii (CDU) Angely Merkelové a její sesterské bavorské Křesťanské sociální unii (CSU) zisk kolem 36 % hlasů.

Koaliční Sociálně demokratická strana (SPD) Martina Schulze má podle průzkumu šanci na 22 % hlasů. Velký nárůst očekávají průzkumy u protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) s přibližně 11 % hlasů, což by z nich udělalo třetí nejvýznamnější sílu v Německu.

Jak upozornila analýza portálu Deutsche Welle, protiimigrační a islamofobní politika AfD ale k volbám vyburcuje i dříve spíše ve volbách zdrženlivější muslimské voliče. Ústřední rada muslimů dokonce na víkendovém kázání muslimům připomněla, že jejich účast na volbách je náboženská povinnost.

Výsledek kolem 10 % by mohli dosáhnout také Svobodní demokraté (FDP). Do parlamentu by se podle předvolebních průzkumů měly dostat také Levice (Die Linke) a Zelení.

Co prosazují hlavní politické strany, čtěte na další straně

Co prosazují hlavní strany?

CDU-CSU: Hlavní středopravá síla v Německu vedená Angelou Merkelovou. Její politika je společensky konzervativní. Snaží se o sociální a ekologickou tržní ekonomiku, o zapojení Německa do společného budování západních hodnot a sjednocené Evropy. Podporuje integraci uprchlíků z východu i Afriky.

SPD: Hlavní středo-levicová strana v Německu je vedena Martinem Schulzem, bývalým předsedou Evropského parlamentu. Založená na socialistických principech v roce 1869, podpoře „dělnické třídy“. Prosazuje sociální reformy a větší sociální rovnost a spravedlnost. Tradičně má větší vliv v průmyslových oblastech země.

AfD: Protiimigrační strana vznikla v roce 2013. Ačkoli vznikla společně s jinými populistickými stranami jako odpor proti migrační vlně do Evropy, získala strana v Německu hlavní vliv zejména mezi krajně pravicovými voliči. Strana kritizuje migrační politiku Merkelové, která v roce 2015 přivedla do Německa přes milion přistěhovalců, obhajuje imigrační limity a opuštění eura.

FDP: Je považována za liberální stranu a byla tradičním spojencem CDU/CSU Merkelové. Strana je obecně považována za středopravou. Prosazuje hospodářský liberalismus, privatizaci a volné trhy. V roce 2013 ve volbách propadla a po 60 letech se ani nedostala do parlamentu.

Levice: Die Linke vznikla v roce 2007 spojením dvou názorově podobných stran, které působily jedna na území bývalé NDR (komunistická PDS) a druhá na území západního Německa. Hlásí se k socialismu, vystoupení Německa z NATO.

Zelení+Svaz 90: Parlamentní strana tradičně podporuje zdravé životní prostředí v kombinaci s ekonomickou a sociální udržitelností.


Jak se volí a kdo s kým může vládnout, čtěte na další straně

Kdo vytvoří koalici?

Podle Carstena Nickela z výzkumné společnosti Teneo Intelligence je velmi nepravděpodobné, že by v čele příští německé vlády nestála Angela Merkelová. Bude ale zřejmě muset hledat nového koaličního partnera. „Může opakovat osvědčenou koalici s SPD, druhou variantou je spolupráce s menšími stranami FDP a Zelenými,“ řekl Nickel. Druhé variantě dává větší šanci, záležet podle něj bude na volebním zisku SPD. „Pokud příliš oslabí, bude velmi nejistá pozice Martina Schulze a strana skončí v opozici,“ myslí si alanytik.

Jak se volí?

Všeobecné volby do Spolkového sněmu (Bundestagu) se konají jednou za čtyři roky. Každý volič má dva hlasy. Jedním volí konkrétní osobnost, druhý odevzdává stranickým kandidátům, kteří jsou vzolení podle poměrného volebního systému. 299 poslanců se volí přímo, 299 míst obsadí kandidáti ze stranických kandidátek. Bundestag volí spolkového kancléře a dohlíží na Spolkovou vládu.

Jestli se všechny předpovědi naplní, nebo vše dopadne úplně jinak, budeme vědět v neděli večer.
 

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz