Dluhy

Lidé dluží i na odpadu, v Jičíně mají na neplatiče novou zbraň!

Lidé dluží i na odpadu, v Jičíně mají na neplatiče novou zbraň!
Zdroj: Isifa/ Mediafax/ Thinkstockphotos

Za neuhrazené poplatky dluží lidé městům a obcím po celé republice několik miliard korun. Jenže tyto dluhy, které vznikají třeba neuhrazením poplatků za odpad nebo za psa, se často velmi složitě vybírají. Například v Novém Jičíně, kde dluží městu každý třetí obyvatel, proto zavedli takzvaného koordinátora dluhů.

Novojičínské radnici došla s dlužníky trpělivost, jen na poplatcích za komunální odpad a psy lidé dluží městu 11 milionů korun. Nová pracovní pozice - koordinátor dluhů - má na jednu stranu vymáhat dlužné částky, na stranu druhou ušetřit velké peníze.

"Když jsme to předali advokátní kanceláři nebo exekutorovi, z těch například několika stokorun se to vyšplhalo na deset, dvacet tisíc," vysvětlila hlavní problém mluvčí města Marie Machková.

Související obsah

Dluhový koordinátor by měl dlužníky osobně přesvědčit, aby platili, byť třeba pomocí splátkového kalendáře. Dlužná částka se navýší maximálně o 500 korun, což jsou náklady právě na tuto pracovní pozici. Pokud zaměstnanec radnice nezastihne dlužníka osobně, na dveře bytu mu nalepí výzvu k zaplacení. Ale i trpělivost novojičínské radnice má své meze.

Do schránky potom vloží další lístek se stejnými údaji i s datem splatnosti. Jestliže dlužníci nezaplatí, musejí počítat s exekucí ze strany radnice.

A exekutoři mají žně i v dalších městech České republiky. Kde je dlužníků nejvíc, se dozvíte v reportáži:

Filip Pultar/ lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz