Zahraničí

Tohle má Jižní Koreu ochránit před KLDR, napětí stále roste

Jižní Korea oslavila den armádních sil velkolepou vojenskou přehlídkou. Zúčastnil se jí také jihokorejský prezident, který vyzval k trpělivosti v současné krizi na poloostrově. Napětí mezi státy v posledních týdnech vystupňovala řada hrozeb a urážek mezi Severní Koreou a USA.

Soul si připomíná den, kdy jihokorejská armáda překročila 38. rovnoběžku, což je hranice s jeho severním sousedem, tři měsíce po začátku korejské války. Součástí vojenské přehlídky jsou nejen pozemní jednotky, ale také desítky letadel a helikoptér. Jižní Korea ukazuje to nejlepší, co její armáda může v současnosti nabídnout.

Diváci mohli obdivovat také námořní lodě a balistické střely a to včetně nových raket s doletem až 800 kilometrů.

Kromě pečlivě nacvičených formací a manévrů návštěvníky ohromily také akční seskoky desítek parašutistů. V první řadě nechyběl jihokorejský prezident. Ten během projevu znovu připomněl priority své země.

"Hrozba, která obklopuje korejský poloostrov, vyžaduje více trpělivosti než kdy předtím. Ale nemůže to zlomit naše mírové snahy. Tuhle krizi porazíme. Náš cíl je jasný - zastavit severokorejské provokace a donutit je, aby se vzdali jaderného arzenálu," nechal se slyšet prezident Mun Či-in.

Jižní Korea očekává, že KLDR na svých provokacích neubere ani v říjnu, kdy oslaví založení své komunistické strany. Soul se bojí vojenského konfliktu, který by mohl vyvolat náhodný incident.
 

KT/klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz